05 June 2019

Dünyada En Çok Kullanılan Diller Nelermiş ?


Dünya nüfusunun neredeyse yarısı ana dili olarak çift dil konuşuyor. Biz tekine de razıyız ya , hadi neyse.

Peki dünyada konuşlan diller arasında ilk onda hangileri var ?
Burada nüfus da önemli bir etken tabi ...
Çok şaşıracaksınız ...

1. Çince

Her gün sayıları artmakla birlikte , dünya üzerinde  yaklaşık 1.2 milyar insan  anadil olarak Çince konuşuyor.

2. İspanyolca

Yaklaşık 400 milyon konuşmacı ile ingilizcenin yanında İspanyolca'yı da anadil olarak konuşmaktadır.

3. İngilizce

360 milyona varan insan İngilizceyi anadil olarak konuşmaktadır Ancak, bunda İngilizce'nin iş, seyahat ve uluslararası ilişkilerin yabancı dili olarak kullanılması da göze çarpan başarının bir sebebidir.

4. Hintçe

Hindistan'ın Hint dili / Urduca arasında değişen  23 resmi dil var.  Hintçe, devnagari alfabesi kullanıyor; Urduca ise Farsça alfabe kullanıyor , ancak aynı okunup , konuşuluyor. Ayrıca, bu dili konuşanların çoğu İngilizceyi de ana dil olarak konuştuğu için , gerçek sayısının 360 milyondan daha fazla olabilme ihtimali de vardır.

5. Arapça

Son  değerlendirmelere göre  Arapça'yı yaklaşık 250 milyon ana dil olarak  konuşmaktadır. Modern Standart Arapça, esas olarak Kuran Klasik Arapça ile yakından ilişkili olan yazılı bir formdur. Bununla birlikte, örneğin Umman ve Fas'taki Arapça konuşulan formlar çok farklıdır, çünkü bu ülkelerden bir çift felsefe profesörü, öğle yemeği sipariş etmek için uğraşırken eski metinlerin daha ince noktalarını tartışabilecektir.

6. Portekizce

Bu kadar çok konuşılmasını sömürge geçmişine çok borçlu olan başka bir dil, Portekizce.
15. yüzyıldan itibaren, hevesli Portekiz tüccarları ve fatihleri ​​dillerini Afrika, Asya ve Amerika'ya taşıdı. Portekizlilerin yayılması, başlangıçta Avrupa sömürgesine bağlanmış olabilir, ancak sömürge yapılan ülkeler, kendi dillerinde sonsuza dek değişen canlı kültürlerini geliştirdiler. Bugün, Portekizce Brezilya, Goa, Angola, Mozambik, Cape Verde, Gine-Bisseau, São Tomé ve Príncipe ve Makao gibi ülkelerdeki 215 milyon ana dili konuşmaktadır. Aynı zamanda Machado de Assis, Bossa Nova, Mia Couto, Fernando Pessoa ve Agualusa'nın da dili.

7.Bengalce

Kabul edelim :  Bengalinin bu listede olmasını beklemedin, vallahi benim bu ülkeyi ayrı bir seviyor olmamın bununla hiçbir ilişkisi yok, çok ciddiyim. 1947'de İngilizler tarafından Bengal'in bölünmesi, şimdi Hindistan'ın bir parçası olan Batı Bengal'ı (esas olarak Müslüman) muadili Doğu Bengal'den (şimdi Bangladeş'ten) ayırmıştır (çoğunlukla Hindu). Kolkata, Andaman Adaları, muhteşem tatlıların yanı sıra iklim değişikliğine karşı oldukça savunmasız olan 170 milyon Bangladeş'in dili;

Önümüzdeki yüzyılda nüfusun iki katına çıkması planlanırken, arazinin% 15'inin yükselen denizlerin altında kaybolması bekleniyor , toprak şimdi bile çooookkkk pahalı
Bengali ...Ami Tomahe Bholabashi

8. Rusça

2010 itibarıyla yaklaşık 170 milyon ana dili konuşan Rusça, dünyadaki sekizinci en çok konuşulan dil oldu . Edebiyatı ile ünlü olan dilin eserleri tüm dünyada biliniyor  ve Dostoyevski, Nabokov, Chekhov, Goyal, Tolstoy ve Puşkin gibi karakterleri üretiyor.

9. Japonca

130 milyon kişi ana dil olarak  Japonca konuşuyor.  Japonca, hirogana ve katakana olmak üzere iki farklı yazım sistemine sahip; bu da Çin Kanji karakterlerini yoğun şekilde kullanmaktadır. Japonya dışında yaşayan en büyük gruplar ABD, Filipinler ve Brezilya'da bulunur ve ana dil olarak Japonca kullanılırlar .

10. Punjabi / Lahnda

Yaklaşık 100 milyon ana dili konuşan kişinin tahminlerini değiştiren listede son nokta ... Pencap! Hindistan ve Pakistan'ın geniş kesimlerinde konuşulan Punjab, İngilizler tarafından ayrıldı ve milyonlarca kişi evlerini, iş yerlerini ve ailelerini terk etmek zorunda kaldılar. Ancak yavaş yavaş intikamını alıyorlar, Bolywood tarzı: Punjabi şarkıları grafik toppers'lerin % 50'sini oluşturuyor. Hintçe , urduca , begali karşımı , fonetiği harika bir dildir.


Gelelim şimdi bana 😜😜😜
Beni ingilizce öğreneyim diye Anadolu lisesine yolladılar.
Ben de gittim , onların dediğini yaptım .
İngilizce cepte
Durmadım ama , almaca da öğreneyim bari dedim , kendi kendime DW Resmi Sitesinden öğrendim . Sizde yapabilirsiniz  .
Yetti mi , hayır.Gittim hintçe öğrendim , itiraf ediyorum , en çok bu dili öğrenirken zevk aldım. hindbd.com

Urduca da tamam sayılır, o diller kardeş zaten , bengali öğrenmeye başladım , sağolusun gönüllü öğretenler de var, hem de evde 7/24 hahaha ... ben bu ülkeden emekli olunca ömrümü bir bengal çay bahçelerinde geçirmek gerekecek, ne de olsa kızımın babasının memleketi... Radiomunna.com

Şimdiler de yavaş yavaş puncabi .... ama o daha yeni ... 

Vel hasıl kelam , dünyanın % 40 ına kendim anlatabileceğim, hahahah , sanki herkesi beni dinlemek zorundaymış gibi , bu ne ego Gülşen , bir kendine gel . 😡😡😡

Yabancı dil hep öğrenmek istiyorum, ama vaktim yok , uygun kurs yok , kafam almıyor bahanelerini bırakın.

Kolay ve etkili yabancı dil öğrenimi için neler yapılabilir ? diye arayış içinde olun. 

Yeni bir dil öğrenerek ufkunuzu genişletin.

Takipte kalın

Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: