05 June 2019

Isıtarak Zehir Haline Getirdiğimiz Yemekler Neler ?


Hanımlar kolaylık olsun diye yemekleri azıcık fazla yapıp , bir sonraki akşam ısıtıp yeriz ya... evet yaparız , hatta bu bayramda da yaptık tencere tencere , doldurduk dolapları... Misafirler gelince ikram edeceğiz diye , hem yenmezse sorun yok , bazılarını bir sonraki akşama tekrar ısıtırız dedik ya ... Dedik dedik hepimiz dedik ...

Unani tıbbı derki, bazı sebzelerin pişirildikten sonra tekrar ısıtılması sağlık açısından zararlıdır . 

Nedir o yiyecekler ?


Mantar

Mantarın yapısında lif ve sindirime yardımcı enzimler bulunur. Bu lifler , bağırsak florasında bakterilerin çok sevdiği türdendir. İkinci kez ısıtılan lif yapısı sertleşir ve sindirimi zorlaşır .


Tavuk

Tavuk eti yüksek miktarda protein içerdiğinden , pişirme sonrası ikini ısıtmada protein yapısı değişir ve bu durum hazımsızlığa neden olur .


Çay

Çay içerisinde tyanika asiti vardır . Bu asit ikici kez ısıtıldığında karaciğer tarafından emilemez hale gelmektedir. 


Pirinç

Pişmiş pirinç üzerinde , pek de dost olmayan - besilasa bakterisi çok çabuk üremektedir. Pişmiş pilavı tekrar ısıtmak demek bakterileri beslemek anlamına gelecektir. 


Patates

Pişmiş patetes , dış yüzeyinde batulijama denen kaymaksı bir yapı oluşturur . Bu tabaka tekrar ısıtıldığında , oksitlenerek gıda zehirlenmelerine neden olabilir. 


Yumurta

Yumurta içerisinde yüksek oranda protein ve anti-oksidan bulunur . Pişmiş yumurta ikinci kez ısıtıldığında protein zincirleri kısalarak , hazımsızlığa neden olabilir.


Yanık yağ

İlk kullanımı sonrası oksitlenerek , yanık yağ haline gelmiş olan yağın , tekrar kullanımı ile kanser riskini artırısınız .


Ispanak


Ispanak yapısında yoğun oranda demir olduğu için ikinci kez ısıtılması oksitlenmeye neden olabilir , bu durumda vücudumuzda toksinlerin birikmesine neden olur .


Ne yapıyoruz? Azı karar , çoğu zarar deyip yetecek kadar yapıyoruz .

Tencereleri küçültme eylemi başlatalım ...😋

Takipte kalın

Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: