05 June 2019

Hurma İle Glutensiz ÇikolataTarihler boyunca Orta Doğu'da ve bazı Afrika kültürlerinde yüzyıllarca doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılmış hurma .Hem taze hem de kuru olarak tüketilmiş . Ancak Batılı toplumların çoğu kurutulmuş taneleri ​​yemeye aşinadır . 


Kurutulmuş diğer meyveler gibi kurutulmuş taneleri  düşük su içeriğine ve nispeten yüksek bir şeker içeriğine sahiptir. Ancak,yüksek şeker içeriğine rağmen , tarihler boyunca sağlıklı bir kilo kontrolü diyetinin bir parçası olmuştur . Besleyici , yoğun ve iyi bir lif kaynağıdır. Polifenoller olarak adlandırılan yüksek miktarda antioksidan da var içinde .Gluten de yok !!!

Londra Metropolitan Üniversitesi Sağlık ve İnsan Bilimleri Bölümü'nün  2003 yılında yayınladığı yazısında 5-6 adet hurmada yaklaşık 120 kalori, sıfır gram yağ, 1 gram protein, 30 gram karbonhidrat ve 3 gram lif olduğu berlitirlmiştir . Ayrıca kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, demir ve potasyum gibi çok çeşitli minerallerden az miktarda da olsa içerir. Bu mineraller, kan basıncını düşürmede ve vücuttaki sıvı dengesini ayarlamada rol oynamaya yardımcı olmaktadır  . Araştırmacılar, sundukları geniş besin yelpazesi içinde , hurmanın neredeyse ideal bir gıda olarak düşünülebileceğinin sonucuna varmışlardır .

Çoğumuz kilo kaygısı ile hurmadan uzak kalmaya çalışırken , aslında yüksek lif ve az su içeriği ile hurmanın kilo alımı konusunda korkulacak pek meziyetleri de yok . Gluten de olmadığından , alerji riski yok .

Ancak  yüksek şeker içeriğinden endişe ediyorken , bir başka araştırmada fark ettim ki hurmanın içinde  şekerin sindirim sisteminden kolayca  emilmemesini sağlayan lif de bulunur. Seker var ama şekerin fazlasını kendine saklayan lifleri de var  . Hahaha , bu nedenle hurma masum oluyor yani . Masum dedik diye de bir oturuşta 1 kilo yiyebilirsiniz demek anlamına gelmiyor  . İdeal porsiyon : 5 - 6 tane  . 


Ayrıca hurma her zaman tatlı bir atıştırmalık olmuştur ,  ancak bunun yanında başka birçok kullanıma da sahip olabilirler. Orta Doğu ya da bazı Afrika yemekleri genellikle birçok lezzetli şekerli, işlenmiş gıdalar yerine tatlılarda hurma kullanılıyor  . Bazı tatlı tariflerde şekerler yerine tarihler de kullanılabilir. Örneğin, puding yaparken , ekmek tatlısının şerbetinde  hurma kullanılıyor .  

Ayrıca hurmadan glutensiz çikolata yapmak da mümkün. Gluten alerjisi olan oğluma kendi uyguladığım tarifi anlatıyorum. Yaş hurma denilen hurma türünden bulun , bu çok yumuşaktır ve kaşık ile ezilebilir kıvamdadır. Çekirdekleri çıkarıp hurmaları kaşık ile ezin ve içerisine saf kakao ilave edin.İsterseniz içine fındık , fıstık , ceviz , badem de koyabilirsiniz . İsteyenler pirinç patlağı da ekleyebilir . İsteyenler pirinç lapası da koyabilir. Hindistan cevizi de makbul.  Sonrasından istediğiniz şekli vererek dışını da önce kakao yağına sonra da kakaoya bulayın  . Kalıplar halindeki saf çikolatanızı , 3 dakika derin dondurucuda tutun ki, kalıplanmış olsun , glutensiz çikolatanızı istediğiniz süslü ambalajlara sararak çocuğunuza senin için özel çikolata aldım deyin . Böylece çocuk daha özel hissedecektir kendisini  . 


Ayrıca gluten alerjisi olan çocukların beslenme çantalarına leblebi, ceviz  ile hurma koyabilirsiniz. Böylece okulda ezik hissetmeyecek yavrular  . 
Anneler bayram geliyor , boş durmak yok , çocuklarınız için biraz mutfağa girme zamanı 

Hem pratik , hem sağlıklı 

Hurma tadında öğünleriniz olsun  
Takipte kalın 
Gülşen 


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

2 facebook-blogger:

Unknown said...

Glütensiz çikolata denmiş, tarifinde içinde aşurelik buğday koymaktan bahsedilmiş. Dikkat lütfen.

Gülşen Kayıkcı said...

Kesinlikle haklısınız , uyarı için teşekkürler