09 July 2019

Neslimizin Karma Borcunu Ödeyelim


Güneşi yeryüzüne tahsis edebileceğimizi bile düşünmemiz ne cüretkârrrr! Hem gündüz hem de gece yalnızca toprak yeryüzünde döndüğü için olur. Bizim bedenimiz bu gezegenden bir özüt. Bu dünyadaki rahimden geçici bir süre sonra çıktıklarını ve bir günün bu dünyaya çekileceğini unutan insanlar için bu gün, bu dünyanın bir parçası olduğunuzu hatırlatmalım. 

İnsanlık tarihinde ilk defa, binlerce kuşağı besleyen bu gezegenin korunması hakkında konuşmak zorundayız. Hiç kimse, gezegene bakmamız gerektiğinde bir günün geleceğini düşünmemişlerdi. Biz anneyi kurtarmaktan bahseden bir bebek gibiyiz. Ancak gerçek budur. Bu bizim neslimizin karma borcudur .

Bu gün, bu dünyanın bir parçası olduğunuzu hatırlatan bir şey. Dünyayı düşünmek ve hareket ettirmek ve yeryüzünde olmak zorundasın, çünkü öyleydin. Topraktan geldin , Toprağa döneceksin .

İlgim ekoloji değil, ilgi alanım hayattır. Bu gezegenin korunması ve beslenmesi, iyi bir gezegen olmadan iyi bir hayat olmadığından, kendimiz için iyi bir hayat arzulamaktan farklı değildir. Taşımadığımız vücut sadece bu gezegenin bir çıkıntısı. Bununla birlikte, kalkınma ve ekonomi düşüncelerimiz bizi bu gerçeğe götürdü. Yaşam, ekonomi ve dünya ile ilgili hayali düşüncelerin artık çalışmadığını fark etmenin zamanı geldi. Bu işi yapmak için daha olgun bir şey yapmak zorundayız. Bu olgunluğun, iş dünyasında, sektörde, hükümette ve gezegeni yönetmek veya yok etmekle yükümlü olduğu her kimsede ortaya çıkması gerekir. Bu gerçekleşmelidir.

Şu anda, ekolojik endişeleri yerine getirmek için bir zorunluluk olarak görüyoruz. Bu bir yükümlülük değil, hayatımız. Bir yerde sadece hayat olduğumuza inanırız ve her şey hayat değildir. Bu gerçekleşmekte, çünkü tüm yaşam tecrübesi, yaşamın fiziksel duyuları ile sınırlıdır. Düşünün ki hayat sadece bedenidir, bu yüzden onun sadece hayat olduğunu düşünüyor, geri kalanı da düşünmüyor. Eğer ruhen farkındaysanız , doğal olarak her şeyin hayat olduğunu bilirsiniz. Hiç kimse sana ekolojiyi korumak için söylemek zorunda kalmaz. İnsanlar, bugün, diğer canlılar için ezici sevgi nedeniyle değil, ekolojik bilinçlilikten bahsediyorlar; ancak "Yaşamım şu an tehdit altındadır". Bu devam ederse, yaşayacağım ve çocuklarım yaşayacak değil. Bu konuda bir şeyler yapmak zorundayız. ”Birisi size hatırlattı senin hayatta kalma tehdidi altında. Bu çevremizdeki diğer hayatları korumak için çok talihsiz bir yoldur.

Hayatlarımız birbirinden ayrı değildir. Hayatımız entegre ve bağlı bir hayattır. 

Maneviyat esasen herşey dahil bir deneyim demektir. Her şey dahil bir deneyim olduğu zaman, çevrenizdeki her şey hakkında endişelenmek ve ilgilendirmek çok doğaldır, çünkü kendine bakan, içeri giren herkesi kendi varlığının ve dış varlığın farklı olmadığını fark ettikleri için.

Bugün, gezegendeki her temel sorunu çözmek için gerekli teknolojiye, kaynağa ve kabiliyete sahibiz. Daha önce hiç insanlık tarihinde insanoğlu bugünkü kadar yetenekli olmamıştır. Kaybedilen tek şey kapsayıcı bilinçtir .

Hayatımızda, yapamayacağımız şeyi yapmazsak sorun olmaz. Ama yapabileceğimizi yapmazsak, felâket oluruz. Keşke kuşağımız olarak her anlamda bir felaket haline gelmeden dünya bir şeyler yapabilsek . Ağaç diksek mesela , çöpleri sokaklara atmasak , geri dönüşüme destek olsak, gereksiz akan suyu kapatsak . Aslında çocuklarımıza bırakacağımızn mirası korusak , hepsi bu kadar . 

Neslimizin gelecek nesillere karma borcu var , bunun farkında olarak yaşayalım . Neslimizin karma borcunu ödeyelim. 

Takipte kalın 
Gülşen 


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: