06 July 2017

Sirius : İnsanlığın En Parlak Yıldızı


 

Sirius, namı diğer  Köpek Yıldızı ya da Sirius A olarak da bilinir, Dünya'nın gece gökyüzündeki en parlak yıldızdır. Adı Yunanca "parlayan" anlamına geliyor. -1.46'lık görsel bir büyüklükle yıldız, yalnızca birkaç gezegenin yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından da zayıf kaldı.

Çünkü Sirius çok parlak, eskilere iyi geldi bu yıldız . Gökbilimcilere sürpriz olarak gelen şey, 1862'de bir arkadaş yıldız Sirius B'nin keşfedilmesiydi.

Arkadaşı Sirius'tan çok daha karanlık - 10.000 kez daha büyük- gökbilimcilerin kütlenini tahmin etmenin 2005'e kadar mümkün olmadığını söyledi.

Sirius, Kuzey Yarıküre kışın gece gökyüzünde çok kolay görülebilir çünkü diğer yıldızlara göre yüksek göreli aydınlık ve Dünya'ya nispeten yakındır (8,6 ışıkyılı). Yıldız yeryüzünün güneşinin yanına yerleştirilirse, Sirius bunu 20 kat fazlalaştıracaktır .

Günümüzde Sirius, "Köpek Yıldızı" lakabıyla "büyük köpek" için Canis Major - Latin takımyıldızının bir parçasıdır demiştir.

Yıldız, Yunanlıların, Polinezyalıların ve diğer birkaç kültürün eski astronomik kayıtlarında bulunur. Belki de en belirgin olanı, Mısırlılar, takvimlerini Sirius'un doğu gökyüzünde, güneş doğmadan kısa süre önce göründüğü zamana dayandırdı. Buna "Nil Yıldızı" derlerdi çünkü nehir yükselmeden hemen önce döndü ve böylece topraklarını yeniden canlandıracak olan sel sularının geldiğini duyurdu.

Edmond Halley, 1718'de Sirius ve diğer yıldızları okurken yıldızların birbirlerine göre "uygun hareket" ettiğini keşfetti . Sonra 1862'de Alvan Graham Clark, Sirius'un şimdi Sirius B olarak bilinen hafif bir arkadaşı olduğunu keşfetti .

Son gözlemler

NASA, 2005 yılında Hubble Uzay Teleskobunu kullanan gökbilimciler, Sirius B'nin kütlesini ilk kez ölçtüler - bu güneşin yüzde 98'ini oluşturan bir kütle  .

Bilim adamları, yörüngedeki teleskobun üzerinde, ışığının yıldız üzerindeki yerçekiminden nasıl etkilendiğini ölçmek için bir spektrometre kullandılar. Zemin üzerine kurulu gözlemevleri ile daha önce yapılmış girişimler, Sirius'un kendisi çok parlak olduğu için engellendi ve Dünya atmosferi ışığını yayarken birlikte sönük arkadaşını ( beyaz bir cüce ) yıktı , yaktı , kavurdu .

Gökbilimciler, Sirius'un sisteminin birkaç eski ölçümünü doğrulamak için uğraşıyorlar. Astronomi ve Astrofizik'te 1994'de yayınlanan bir gazetede, ikili sistemin altı yılda bir Sirius çevresinde dönen ufak bir eşlik edebileceği belirtildi. Ancak 2008 yılında Avrupa Güney Gözlemevi 3.6 metrelik teleskop ile yapılan gözlemlerde hiçbir şey ortaya çıkmadı .

Bazıları, Sirius'un, yıldızın kırmızı olarak nitelendirdiği eski hesaplara dayanan geçmişte çok daha kırmızı olduğunu öne sürdü. Bunların arasında AD 150'de Yunan astronomi Claudius Ptolemy vardı.

" Ptolemey'nin ne anlama geldiğinden kuşku duymuyorum . 1995 yılında Houston'ın RC Ceragioli Üniversitesi'nde yazdığı gibi, açıkçası " kırmızımsı ve diğer eski kaynaklar onu doğruladı "diyor .

Ancak, konunun ilk kez 1760 yılında Kraliyet Cemiyeti'nde ciddi bir dikkat gösterdiği için, gökbilimciler tutarsızlığı açıklayamamışlardır. Yıldızlar, birkaç bin yılda o kadar hızlı evrim geçirmemişti, fakat teorik üçüncü arkadaşın etkileri olabilirdi.

Ya da, bazıları, gözlemcilerin Sirius'un ufuk yakınında ve Dünya'nın atmosferi tarafından en çok etkilenen yerlerde nasıl göründüğünü açıklayabildiklerini söylüyorlardı.

Mitolojide ise Sirius gökyüzünden kaybolur - İsis oğlu Horus'un doğumuna kadar saklanınca efsanede sıralanan - sonunda Horus doğduktan sonra yıldız yeniden ortaya çıkar - diriliş dönemidir. Vakit geldi!

Sirius astronomik olarak onların ( Mısır ) bütün dini sisteminin temeliydi. Gökyüzünde Orion olarak görülen tanrı Osiris'in kızkardeşi ve eşi İsis'in düzeniydi . 

Eski Mısırlılar Sirius'u hayat verici olarak görüyorlardı, çünkü her yıl Nil'in yıldırım suyun aktığı zaman yeniden ortaya çıktı. Yıldız batıda batarken ve gece gökyüzünden kaybolduğunda, sabah 70 gün boyunca doğuya çıkmadan önce gizli kalmıştı. Bu bir ölüm ve yeniden doğuş zamanı olarak görülüyordu. Mısırlılar bu süreyi cenaze törenlerinde kopyalar. Bir kral öldüğünde vücudu mumyaladı, daha sonra bir piramit veya başka bir mezara taşındı. Ölümden sonra, kralın yıldızlarda "yeniden doğmuş" olduğu ölümden 70 gün sonra özel olarak defin götürüldü.

Bütün büyük Avatarların ve evrim enerjilerinin, göklerimizin en parlak yıldızı olan Sirius'dan geldiği söylenir . 

Hadi bakalım avatarlar 
Sirius sizi ışıtsın
Kozmik avatar olmak için ne yapmak gerekir ?
Merak edenler 
Takipte kalın
Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

1 facebook-blogger:

Purneva Doğal said...

merhabalar, sirius gad kavuşumunun etkisi nasıldır, teşekkür ederim