27 January 2020

Satürn Sınavları - Sade Sati Zamanlarının HesaplanmasıBatı astrolojisi olgunluğa erişme kapsamında ve Satürn'ün döngüsünü esas alır, Satürn doğum olgunluğa erişmissiniz demektir. Veda (Hint) astrolojisinde ise olgunluk, sorumluluk kazanıp, kendini tamamlamanın saati anlamına gelir ve Sade Sati adı verilen bu durum transit Satürn ile Natal Ay yada Natal Satürn kavuşumlarında yaşanır.  

Transit Satürn Natal Ay görünümleri olduğunda (bu görünümü kapsamı bir önceki ve bir sonraki burcu da içerir)  bu dönem başlar. Örneğin, Natal Ay Oğlak ise Satürn Yaya girdiğinde, Sade Sati başlar ve o Kova dışına çıktığında biter. Bu dönem hep 7 buçuk yıl sürer ve adından da anlaşılacağı gibi Sade Sati denir: Sankristçe dilinde yedi uçuk demektir.

Vedic astrolojisinde Ay bize madde ve zaman, insanlarla kurduğumuz iletişim, hayatta var olma rolünün içeriğini sembolize eder.  Satürn tarımı ifade ettiği için, ana manada daha iyi bir etkiye sahip olmak için sadece en güçlü tohumun ekilmesi gerektiğini savunur. Satürn acemi ve zayıf olduğunda, titrek ve fırtınalı tepkiler verir. 

Güçlü olan tohumları, uygun ortama ekmediğiniz sürece ektiğiniz tohumlar filiz verse de, rüzgar, yağmur vb. dış faktörler nedeni ile kırılacağı için , tohumları deneyimli bir çiftçinin ekmesi gerekmektedir. Deneyimli çiftçiler hem büyümüş dalları güçlenirir, fırtınalardan korur,  o ağacın daha güçlü, kökleri toprağa sağlam basan bir ağaç olmasını sağlarlar. Bu aslında sağlıklı bir hayat sürdürmek uğruna bir “kasıtlı ve bilinçli sakatlama, reddedilme” gibi bir arketip yansımasını da temsil eder. 

Sade Sati sırasında bir kişiye ne oluyor peki?  Satürn'ün transiti öyle laylay lom değil arkadaşlar, ciddiyet ile büyür ve olgunlaşır. Eğer ki köklerimiz güçlü değilse, işte o zaman, içten içe çürüyüp, kırılırız. Çiftçi bizi kurtaramaz. 

Bu biraz da şunun gibi bir psikolojidir : Sanki birisi benden  inatla  inandıklarımı aldı, sanki çok zayıf hissediyorum- yanmış , kusurlu, kırık ve bükülmüş, yaralı , korku dolu , zayıf hissediyorum. Aslında Satürn bize aslında ne için kendimizi sevmemiz gerektiğini öğretmektedir. 

Pratik anlamda Sade Sati  bize sorumluluklarımızı ve sevdiklerimiz ile birlikte olmanın sorumluluğunu ; sağlık sorunlarını  ve uzaklaşmak istediğimiz korkularımızı gösterir. 

İlk Sade Sati kişinin hayatındaki Natal Ay'a kavuşumun ilk 7.5 yıllık zamanıdır. Aile üyelerinin (genellikle büyükanneleri ve büyükbabaları) kaybı ile ölüm metafiziğin ile ilk karşılaşma olan, ilk hayat yıllarımızdır.  

Sonraki zaman ikinci Sade Sati (ilkinden sonra hep 28-29 geçer) olan yaşlarımızdır. Bu zaman diliminde sadakat ve güven nediri öğreniriz,  ebeveynlerin kaybını  ve bizim ebeveyn olmamız, veya olası hastalıklar. Başkalarının bakımının artan sorumluluklarını yüklendiğimiz zamanlardır. 

Üçüncü Sate Sati kesinlikle seçenek değildir - bu hepimizin er ya da geç yüzleşmek zorunda olduğu bu dünyayı ölümle sona erdirir. 

Satürn aslında köklendirdiği ağacı budayarak canlandırmak istemektedir.  Gereksiz dalları ve filizleri kesip attırıp, kalanların daha canlı, daha gür olması için bir optimizasyon yapmaktadır aslında. Karmanın lordu bunu amaç edinir kendine. 

Ne kadar erken ders alır ve budamayı ne kadar erken yaparsanız, dikenleri o kadar az büyütürsünüz. Eğer reddederseniz dikenleri budamayı , büyüdükçe dikenler canını daha çok yakar. Bu konuda ağlamak işe yaramaz,  üstüne üstelik depresyon, hastalık, boşluk, umutsuzluk, sonra yıllarca sürebilir acı getirecektir.

Kişi Sade Sati zamanında  gönüllü bir aktivist olmak ve ayrımcılığa karşı mücadele etmek, hayvanların, insanların sorunlarına çare olmak, hasta ve yoksullara yardımcı olmak ile ancak dikenlerden köklerini kurutabilir.  Yani aslında  Satürn'ün Sade Sati zamanında uygulayacağı şiddeti sizin daha öncelerden dikenlerin köklerini ne kadar zayıflattığınıza bağlı. 

Sade sati zamanlarını ay burcunuza göre belirleyebilirsiniz, düşünün bakalım inadına büyüttüğünüz dikenler ne zaman canınızı yakacak ... Ya da dikenlerin köklerini kurutmak için daha ne kadar zamanın kalmış ... 

Ay Aslan'da, Sade Sati Haziran 2003 de başladı ve 29. Ekim 2009 tarihine kadar sürdü.

Ay Başak, Sade Sati Temmuz 2005  başladı  ve Ekim 2012 tarihine kadar sürdü.

Ay Terazi Sade Sati Eylül 2007 başladı ve 23. Aralık 2014 tarihine kadar sürdü.

Ay Akrep Sade Sati Temmuz 2010  başladı  Aralık 2017 kadar sürdü. 

Ay Yay Sade Ekim 2012 de başladı ,  Mart 2020 kadar sürecek . 

Ay Oğlak  Sade Sati  Aralık 2014 de başladı ,  Mart 2023 kadar sürecek . 

Ay Kova Sade Sati  Aralık 2017 başladı ,  Şubat 2026 kadar sürecek. 

Ay Balık Sade Sati Aralık 2020 de başlayacak ,  Nisan 2028 kadar sürecek. 

Ay Koç Sade Sati Ağustos Mart 2023 de başlayacak , Haziran 2030 kadar sürecek. 

Ay Boğa Sati  Mayıs 2025 de başlayacak ,  Temmuz 2032 kadar sürecek.

Ay Sade Sati 2028 de başlayacak ,  2034 yılına kadar sürecek . 

Ay Haziran 2030 de başlayacak , Ekim 2036 kadar sürecek. 

Şükürler olsun aralık 2017 de benim dikenlerin köküne kibrit suyu  , hahahaha , peki ya siz hala kararlı mısınız dikenlerinizi beslemeye ...

Takipte kalın 
Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

1 facebook-blogger:

Anonymous said...

Merhaba!
Ben astrolojiye merak duyali bir yil oldu bugün bu konuyu okudum, 2010 mayisinda evlendim halen evliyim, evlendigim günden beri kisitlandim aile sosyal hayatim tamamiyle gitti, yanliz bir ben ve esimle basbasa kaldim tarifi yerindeyse abarti olmasin bir kole gibiyim korku baski kisitlanma calismama her yerde engel baski ve psikolojik stres, yani sagligimida etkiledi, benim ayim akrep esiminde yükseleni akrep. Isimyazamadim anonim olarak not brakmak istedim tesekkurler.