02 October 2017

Hint Astrolojisi Öğreniyorum - 1 - Batı Astrolojisi Mi Vedic Mi ?Fark ettm ki , hint astrolojisi değince herkesi bir korku alıyor , Vedic , Veda , Jyotish deyince bir gözümüzde büyüyor bu yıldızlarla konuşma sanatı . 

Hey millet , korkmaya gerek yok . Çooookkkk bast aslında  . 

Antik Hint astrolojisine halk arasında Vedik astrolojisi denir. Bazıları derki Vedalardan gelen ışık ilmi, yok kardeşim öyle birşey .  Veda kitaplarında yıldız astrolojisinden söz edilmemektedir. Bununla birlikte, Vedangas'tan, yani Vedalar'ın kollarından veya dallarından biridir sadece Vedic Astrolojisi , öyle denildiği gibi bir Veda ayeti felan değildir , sadece Vedik dönemine kadar uzanan yıldızlar okuma ilmidir. 

Şimdi Hint astrolojisi Hinduizm ile bir tutanlara da bir lafım var . Poojaların birçoğu ve Hint astrolojisinde öngörülen telafi önlemleri Vedik sistemi gereğidir. Çok normal değil mi , aynı zamanlarda , aynı insanlar tarafından kullamışlar . Çok normal değil midir , hint astrolojisinin Hindu dinine ait yıldız reçetelerini kullanması . Bu nedenle buna Vedik astrolojisi denir zaten ...

Vedangas  altı tanedir var. Bunlar Siksha namı diğer  fonetik, Kalpa namı diğer  ayin, Vyakarana namı diğer  dilbilgisi, Nirukta namı diğer  etimoloji, Chhandas namı diğer  metrikler ve Jyotishya namı diğer  astronomi ve astroloji burç bilimidir. Bunlar Upanishads'da bahsedilen öğretilerdir. 

Hint astrolojisinin başlangıç ​​tarihini tam olarak tespit etmek imkansız. En ünlü tarihçiler bile, Vedik çağımızı düzeltmeye çalışırken M.Ö. 1200'den M.Ö. 2500 yıllarına kadar çılgınca farklılaşbiliyorlar. Birçoğu, özellikle batılılar, hala 1920'lerde keşfedilen Mohenjodaro ve Harappan keşiflerine dayanan Hindistan'ı inceliyor !! Son zamanlarda yapılan birçok arkeolojik keşif Vedic ilminin M.Ö. 7500'e tarihlendirerek dünyadaki en eski medeniyeti olduğunu desteklemektedir. 

Hint Vedik astrolojisi , binlerce yıl önce kaydedilen Lord Krishna, Lord Rama ve diğer birçok eski Hint kralları ve kraliçelerinin popüler burçlarının ayrıntılarını içerir.Mevcut bilimsel araştırma verileri Mahabharata savaşının M.Ö. 3129'da ya da M.Ö. 2559'da meydana geldiğini göstermektedir. Bu kayıt resmi , bundan daha ne kadar da eski henüz resmi kanıtlar açıklanmadı.

Mahabharata'nın Bhishma Parva ve Udyoga Parva bölümleri, birçok astrolojik tanımdan bahsediyor ve Mahabharata savaşından hemen önce çıkıyor. Ayrıca birkaç gezegen kombinasyonu ile bir kuraklık dönemi tanımlıyor bu kitaplarda. Ayrıca, iki tutulma, bir güneş tutulması ve bir ay  tutulması hakkında çok net bilgiler veriliyor , hatta nadir bulunan 13 günlük ay tutulmasından bahsediliyor .

O zamanlardaki insanların uyduları veya teleskopları yoktu, ancak gezegenlerin konumlarını ve hareketlerini, uzay uydularını kullanarak bugün kaydedilen gezegen konum ve dereceleri  kadar doğru hesaplamışlardı . Eski astrologlar bu gezegen hareketlerini ve bunların etkilerini kaydetmek için ilahi sezgilerini kullandılar.

Vedic sisteminde astroloji , burçlar , doğum anında yüklenen kodlar çift faydalı olma amacına sahiptir. Bir yandan, çeşitli ayin ve ritüelleri başlatmak için doğru ay ve doğru saati seçmek için bir araç olarak kullanılır; böylece sonuçların daha iyi olması sağlanır. Öte yandan, bir kişinin kaderini incelemek için rehber olarak kullanılır.

Modern Hint astrolojisi kader teorisine dayanır. Geçmiş hayatın iyi ve kötü eylemleri, bugünkü yaşamınızın kaderini veya Karma'sını belirler ve bugünkü hayatınızın eylemleri, gelecekteki Karman'ı belirler. Hint astrolojisine göre, o yerde, o günde ve o anda, bireysel kaderi cennette yıldızların gelişimiyle mükemmel matematiksel uyum içinde olan bir kişi doğar.

Hindistan'da astroloji, neden doğduğunuzu, olasılıklarınızın ne olduğunu, sınırlamalarınızı, güçlü noktalarınızı ve zayoj yönlerinizi  biliyor. Yaşamdaki hayat arkadaşlarınızın ve mesleklerinizin size ne sağlayacakları  belirtilmiştir. Ayrıca, kötü etkileri ortadan kaldırmak ve iyi sonuçları geliştirmek için çeşitli telafi önlemleri öngörür , batıdan farkı astrolojik reçete vermesidir. 


Astroloji, kader yol haritanızdır. Ancak kaderiniz elinizin altında. Kutsal kitaplar bize neyin iyi neyin kötüyken olduğunu anlatarak bize rehberlik eder; ne yapıp yapmamak; nasıl yapılır ve nasıl yapılamaz. Size bir parça toprak verilir  ve buğday tohumları verilir. Ne kadar çaba sarf edeceğiniz, ne kadar gübre ve su ekleyeceğiniz ve üretimin nasıl yapılacağınız kendi işinizdir. Bundan sonra, bilginiz,  zekanız, ayrımcılık ve deneyiminizi kullanarak hareket etmek zorunda kalacaksınız.

Kader, bir oyun kartı gibidir ; ancak bunların nasıl oynanacağınız sizin elinizdedir. İyi kartlar alabilirsiniz, ancak kötü oynarsanız kaybedersiniz ve kötü kartlar alabilir ve dikkatli oynamak şartıyla kazanabilirsiniz. Eğer sarhoş olursanız, kötü sürerseniz ve kaza yaparsanız , yol haritasını yada kaderi suçlamayın! 

Vedic astrolojisinin diğerşerinden farkı nedir peki diyenlere  var içinizde biliyorum . Mısır, Yunan, batı ve Çin astrolojisi sistemlerinde yalnızca doğum haritası tahminlerde bulunmak için kullanılır.  Bu malesef ve malesef  yetersizdir. 

Vedik Hindu astrolojisinin dört boyutlu bir yaklaşımı vardır.

Öncelikle, Varga sistemi olarak adlandırılan Hint Vedik astrolojisinde bölme çizelgeleme sistemi var. Doğum sırasındaki gezegen derecelerine dayanarak gezegenlerin derecelerine bölünerek on altı bölme çizelgesi hazırlanır. Bu bölüm çizelgeleri, gezegenlerin ve evlerin güç ve zayıflıklarını tespit etmek ve birinin hayatının çeşitli yönlerini incelemek için kullanılır. 

İkincisi , kişinin ay burcuna  dayanarak, Dasaları, ya da yaşamı boyunca değişmeye devam eden çeşitli gezegenlerin egemenlik dönemlerini hesaplarız. Her gezegenin dasa değil, başka bir gezegenin Antardasa ya da alt dönemi olan Mahadasha ya da ana dasa vb . hesaplanır . 

Üçüncüsü Gochara'dır, ya da gezegenlerin transitleri . Çeşitli evleri gezen gezegenler çeşitli sonuçlar üretir.  Vedik astrolojisi, geçiş sırasında bile iyi ve kötü dönemlerini tek bir burçta  saptamaktadır. Bir gezegenin geçişini sekiz parçaya bölen Ashtakavarga ve Prastharasthakavarga sistemimize sahiptir  ve hangi bölümün iyi olduğunu ve hangi bölümün kötü olduğunu inceler . Yani 2.5 yıllık bir satürn transitinde olası iyi ve olası kötü zamanları deyatlandırır . Satürn geli , eyvah diyerek , 2ç5 seneyi çöpe attırmaz size . 

Son olarak Vedic astrolojisinde Prasna Kundali sistemi var ya da sorgu zamanına dayalı olan harita okuma teknikleri diyelim . Bu tahmin yapmak için kullanılır . 

Modern bilim insanları astroloji doğum haritası sistemini kabul etmemektedir. Ancak, gezegenlerin etkileri bizim için kesindir.  Hemen hemen tüm akıl hastanelerinin doktorları, dolunay ve yeni Ay dönemlerinde zihinsel hastaların hatalı davrandıkları gerçeğini kabul eder.

Günümüz bilim insanları, gezegenlerin ultraviyole ışınlarının, gama ışınlarının ve beta ışınlarının etkilerini biliyorlar. Ama maalesef, antik çağımızın tüm etkilerini tam olarak bilmek ilahi bilgeliğine sahip değiller.

Peki nasıl ulaşılır bu ilahi bilgeliğe ? Vedic burada anahtar ...

Merak edenler , hint astrolojisi öğretiyorum ....
Takipte kalın 
GülşenHadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: