26 October 2017

Hint Astrolojisi Öğreniyorum - 12 - Vedic Dasha Sistemine Giriş


Gezegenlerin güçlü ve koşullarını analiz ettikten sonra, ( bir önceki derslerimizde bunları teker teker anlatmıştık ) ne tür sonuçlar vereceğini bilecek bir konumdayız artık .  Ancak sonuçlara baktığımızda ancak doğru öngörüleri yalnızca gezegenlerin dasaları ve transitleri incelenerek öğrenilebilir.

Dasalar gezegenlerin egemenlik dönemleridir. 50'den fazla farklı Dasha sistemi çeşidi var, ancak en popüler ve en doğru olanı Vimshottari Dasha sistemidir. Bu sistemi kullanacağız . 

Doğum gününüzde, ayınızın doğum haritanıza yerleştirildiği yıldız takımyıldızı ve yerleştirildiği derece, hayatınız boyunca hangi yaşam alanlarının  faaliyete geçeceğini belirler. Aşağıdaki tabloda  nakshatra'ya göre hayatınızın başladığı dasa, her dasa'nın yayılması ve dasaların dizilişini görebilirsiniz. 


Her Dasaşın dönemi ve sırası şöyledir:  

Güneş Dasha 6 yıl 
Ay Dasha 10 yıl 
Mars Dasha 7 yıl
Rahu Dasha 18 yıl 
Jüpiter Dasha 16 yıl 
Saturn Dasha 19 yıl 
Merkür Dasha 17 yıl 
Ketu Dasha 7 yıl 
Venus Dasha 20 yıl

Bunlara Mahadosha  denir.

Vimshottari dasha 120 yıllık döngüyü izlediğinden , hayatınızdaki tüm gezegenlerin mahadasa'sını yaşayamayacaksınız , belki bazılarınız anasip olabilir ama çok çok azımıza 😝😝😝.

Nakshatra'da doğum anında kaç derecede dolaştığına bağlı olarak ilk dasa orantılı olarak azaltılır. Bir gezegendeki her mahadasa Antardasha adı verilen diğer gezegenlerin alt bölümlü dasaları vardır. İlk antardasa mahadasa gezegeninin ardından, ardından diğer gezegenleri takip eder. Aynı prensibi takiben, antardasalar daha da altına Pratyantardasas'a bölünürler ve böylece güneye veya saatlik bazda dasalara ulaşana kadar devam eder. 

Olayların tahminleri ve zamanlaması, daha önce incelendiği gibi, dasa, antardasa, pratyantardasa vb. bağlıdır . Çok karışık geldi biliyorum . Yer alan gezegenleri, güçlü yönlerini, doğasını vb dikkate alarak yapılır. Bir burçu dasa etkileri açısından analiz ederken aşağıdaki ilkeler akılda tutulur.

Diyelim ki kişi ev alacak mı yoksa almayacak mı tahmin etmek istiyoruz . 4. ev ev ve mülkle ilgili konuları yönetir. Bu nedenle, 4. Lord'unu inceleyin. Sonra 4. evde ya da 4. evde bulunan gezegenleri inceleyin. Daha sonra yukarıdaki Vargaya yerleştirilmiş olan ve bunların güçlü yönleri vb.  evlerde iyi yerleştirilmiş olup olmamasına ve herhangi bir raja yoga kombinasyonuna dahil olup olmadığı vb. bakılır . Kişi bu olumlu biçimde yerleştirilmiş gezegenlerin herhangi birinin dasa veya antardasalarını geçtiğinde, iyi evin sonuçları beklenebilir.

Bununla birlikte, yorumlar sadece  dasa'ya dayalı olarak yapılamaz. Gochara ya da gezegenlerin transitleri de incelenmelidir. Olumlu sonuçlara rağmen, Gochara - transit çok olumsuz olursa , olumlu sonuçlar alınamaz veya tam tersi olur.

Gochara ne demektir ? diyenler var . Hadi açıklayalım . 

Gochara veya Transit'ler

Gochara ya da namı diğer gezegenlerin zodyak içindeki sürekli hareketleri - transit -astrologların bir olayı zamanlaması için kullandıkları diğer araçtır. 

Doğum haritanızdaki gezegenlerin konumu sabittir. Bu gezegensel yerleşim ve doğum haritanıza göre geçmekte olduğunuz dasalar, olayları değerlendirmek için size bir dizi parametre sunar. Aynı zamanda cennetteki gezegenler sürekli hareket halindedir. Herhangi bir zamanda bu gezegenlerin 12 ev karşısında nasıl konumlandığını ve haritanızdaki 9 gezegenin de kaderiniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. 

Doğum haritasının ve dasalarının geçmişinizden miras aldığınız şey olduğu ve gochara, geçmişle geçmişin etkileşimidir. 1. ve zodyakda transit geçiş yapan 9 gezegenin konumlarının en önemli çalışması, janma rasi'den - ay burcundan  veya ayın doğum haritasındaki konumundan yapılır. 

Gelin örnek yapalım , natal gezegenler ( güneş boğada , yükselen akrep , ay kovada )


Şimdi transitleri çizelim 


Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi bu haritanın sahibi için, gochara gezegensel konumları aşağıdaki gibidir. 

Janma rasi ya da ayının doğum haritasında ( yukarıda ) yer aldığı burç kumba ya da Kova'dır. 
Goçara tablosunda (aşağıda) güneş Koç ya da Mesha'da konumlandırılmış. Bu nedenle, Janma rasi'sinden sayılır; güneş, gochara'daki üçüncü evdedir. 
Aynı şekilde merkür de doğumda haritasındaki aydan itibaren 3. sırada. 
Rahu aydan 4'üncü evde , 5inci evde  satür, 6. evde  jüpiter, 8'inde ay, 10'unda Ketu, 12'inci evde Venus Janma rasi'dir. 
Aynı şekilde bu gezegenlerin yükselenden , olan  pozisyonlarını da not edin. 
Aynı şekilde, 9 gochara gezegeninin güneşe olan  pozisyonlarını da not edin . 

9 doğum gezegeni ve lagnadan (sadece toplam 10x 9 x 12 = 1080) çeşitli eve yerleştirilen 9 geçiş gezegeni tarafından üretilen etki Gochara shastras denir . Bu konumda 1080 kombinasyon olabilir. 

Bu  çoookkkk basit görevini yaparken, transit etkilerini de asthakavargas'a göre (12x8x9 = 864 görünüm ) de bakmanız  Sonra da 9 gezegenin ve lagnanın  & 16 Varga yerleşimi, shadbalaları, farklı rasi ve ev yerleşimleri, avasthaları vb.

Tammmmmaaaammm, korkmayın . Kolay yolu var .  Temel alan bu gezegenlerin güçlü ve zayıf yanlarını ve dasa, antardasa ve pratyantardasa etkilerini hatırlayın. Bu yaklaşık 25.000 permütasyonunu ve kombinasyonu sentezleyip özetleyip analiz etmeniz ve daha sonra neler olacağı konusunda incelemeniz gerekiyor daha daha olay yolu var.... 

Önemli transit ve natal kavuşumları için öncelikli bakılacak olanları yukarıdaki örnek üzerinde hemen kısacık yapalım . 

Yükselen yöneticisi Mars : Natalde 6. evde , transitte 11. evde - natalden 6 ev uzakta - arkadaşlar ile sorun olabilir bu da stres nedeni ile rahatsız hissetmeye neden olabilir.  
Ay - Natalde ay 5. evde , transitte 10. evde - 150 derece karşısında ,  natalden 6. ev sonra , duygu durum bozuklukları yaşanabilir , aşk işle ilgili konular nedeni ile . 
Güneş - Natalde 7. evde , transitte 8. evde , natalden 2 ev uzakta , evlilik ve ortaklıklarla ilgili para konuları tetiklenebilir. 

El cümle özet , çok muhtemel sevgiliniz yada eşiniz ortak paranızı siz sormadan bir arkadaşınıza verdi , canınız sıkıldı , stres yaptınız...

Aslında bu kadar basit , bence şimdilik bu kadar yeterli , dashalar hakkında daha çok öğreneilecek şey var . Daha sonra devam edeceğiz. 

Takipte kalın 
Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: