04 October 2017

Hint Astrolojisi Öğreniyorum -6- Batı İle Vedic Arasındaki Eksen Kaymasının Nedeni Nedir ?Herkes Batı - Vedic arasıdaki açı hesaplama farkının neden ileri geldiğini merak ediyor . 

Gezegensel konumların ölçülmesindeki fark , yani matematiksel konuşalım referans noktalarının - orjinin farklı alınmasından ibaret . 

Batı Astrolojisinin Sayana'yı veya tropik zodyakı izlerken Vedik Astroloji, Niryana'yı veya sidereal burcu izler. Bu nedenle batı ile vedic arasında 24 derecelik açı farkı bulunur . 

Bu bir karmaşık bir gökbilim konusu. Kısacası anlatmak istedim , zira çok merak eden var : 

Batılı astrolojisine göre yapılan bir kişinin doğum haritasındaki gezegenlerin yerleştirilmesi ve özellikle dereceleri, Hint astrolojisine göre yapılan doğum haritasına göre önemli ölçüde farklılık gösterir. 

Batı güneşi işaretlerine göre Güneş, 21 Mart'ta Koç'a giriyor ancak Vedic hesaplamalarımıza göre, 14 Nisan'da Koç'a giriyor. Yani 24 derece fark var. Batı ya da "Sayana" zodyak sistemi hesaplamaları ve tahminleri gezegenlerin mevcut konumuna göre zodyaksal bir bakış açısına göre öngörü esası ile çalışır . 

Vedic sistemine "Nirayana" veya Hint Sistemi adı verilir. Nirayana sisteminde, gezegen konumları, Kuzey kutbunun devrilmesini hesaba katarak bu doğrultuda düzeltmeler yaparak Kuzey kutup noktası üzerinden hesaplama yapar . 

Piyasada bulunan standart küre alıp masanın üzerinde tutarsanız, Kuzey ve Güney kutuplarının dikey olarak tam 90 derece değil, eğik olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu eğim doğuya yaklaşık 23 ° derecedir ve  astronomik hesaplamaları büyük ölçüde etkileyen şey de budur . 

Bu eğilim, Dünya'nın ekseni etrafında doğuya doğru bükülmesinden dolayı meydana gelen, vernal ekinoksun kayması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Tenis ya da masa tenisine oynarken, topa yana doğru döndüğünüzde sadece dönme yönünde dönmekle kalmaz aynı zamanda havada sallanır. Benzer şekilde, dünya ekseni üzerinde doğuya doğru dönerken Kuzey Kutbu yavaşça doğuya doğru eğiliyor. 

Sedereal ve tropikal zodyakların başlangıç ​​noktalarının boylamları arasındaki bu fark Ayanamsha olarak adlandırılır. Sedereal ve tropikal zodyakların başlangıç ​​noktaları yaklaşık her 25.800 yılda bir kez çakışır. Doğru bilimsel hesaplamalara göre, mevcut düzen MS 285 yılında başladı, yani 285 yıl önce Kuzey Kutbu 90 derecelik mükemmel dikey konumda idi. 

Yunanlıların Hippokrat ve Ptolemy gibi ayanamsa hesapları yanlış olduğuna inanıyor Vedic sistemi. Batılı bilim insanları, 19. yüzyılın sonlarına doğru zemin ekinoksunun doğru bir şekilde kaymasının "keşfedilmesiyle" resmi olarak "0.5 derece kayma  "olduğunu buldular. Aslında Hindu astrologlar tarafından bu durum bundan çok önce biliniyordu. 

Sayana enlemleri ile Gezegenlerin Nirayana boylamları arasındaki farka "Ayanamsa" veya hassas harita denir. Bu Ayanamsa farkı, ekinoksun tam olarak hesaplanmış kayması veya eğimidir.

Örneğin, 23 Haziran 2008 günü bu gün Ayanamsa'nın kesin eğimi 23:58:43 derece. Zodyak'daki gezegenlerin boylam posizyonları bu Ayanamsa düşüldüğünde, yeryüzündeki konumumuza uygun olarak gezegenlerin doğru boylamını elde ederiz. Batılı sistemde, ekinoksun bu kayması hesaba katılmadığı için, tüm gezegenler yaklaşık 24 derece ileride.

El cümle , eksen hesaplamaları farklı olsa da , evrende aynı etkiler aynı yerde olacak . 

Yani , mesela Jupiter transitini düşünelim , Hint sistemine göre Jupiter teraziye geçti ve Batıya göre eli kulağında akrebe geçecek . Ancak , batıya göre yükselen koç olan birinin , vediğe göre lagnası balık olacaktır  . 

Batıya göre yükselen koç olan biri için terazi geçişi 8. evde ( akrep )  iken , Vedic'e göre yükseleni balık olan biri için 8. evde ( terazide ) olacaktır  . Aslında , kim nasıl hesaplar ise hesaplasın , evrenin enerjisi aynı... Evren herkese eşit...

Takipte kalın 
Gülşen 


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: