30 October 2017

Kokunun Sırrı Nedir ?Kokular, sizi uyutur, uyandırır, cazibe arttırır ya da stres azaltır. Uykuya gitmeden önce yatağınızın etrafında püskürtülmüş çiçek kokuları, hiçbir koku olmaması veya kötü kokuya kıyasla daha iyi hayallere neden olabilir.

Aromalar hayallerimizi etkilese de, kokunun beyinde sahip olduğu etkiler , insan beyninde hayat ve ölüm durumlarına koku ile geri döndüğü düşünülmektedir. Bu koku hücreleri, uzun süreli hafızayı, davranışı ve duyguları yöneten beynin en eski bölümü olan limbik sistemi etkiliyor. Koku duyumuz burada kontrol edilir ve ilkel bir insanda bu anlam daha güçlüdür . 

Araştırmalara göre, koku, romantizm, hafıza, konsantrasyon, ağrı, kumar, stres ve duygular gibi her şeye etki eder. Bir lavanta kokusu kendini iyi hissettiren hormonların salınmasına yardımcı olabilir ve bizi mutlu edebilir. Gül kokusu kan basıncını düşürebilir. Ökaliptus uyanıklık konusunda yardımcı olur. 

Kokular, ne kadar para harcadığımızı, ne aldığımızı ve hatta nasıl kumar oynayacağınızı etkiler. Bir kumarhane düzeninde yapılan bir çalışma, güzel bir kokunın kumar makinesinin etrafına püskürtülmesinden sonra kumar oyunun yüzde 50 arttığını tespit etti. Araştırmacılar, alışveriş yapanların% 84'ünün, kokusu olmayan bir odada aynı ayakkabıya kıyasla hoş bir koku ile püskürtülmüş bir odadayken, ayakkabıların daha çekici olduğunu keşfetmişler . 

Daha olumlu rüyalar için, yatmadan önce çiçek kokusu kullanabilirsin . Bir araştırma merkezinde ya hidrojen sülfür veya çiçeklerle karşı karşıya kalan ya da hiç koku almayan kadınlar ve erkekler, rüyalarının içeriğinin kokladığı şeyle bağlantılı olduğunu göstermiş.Hoş bir kokuya sahip olanlar, kokusu olmayan ya da Kükürt kokusuna maruz kalanlara göre kötü rüyalar görenlere kıyasla daha hoş rüya görmüş. Hoş kokuların kabus sıklığını azalttıyor. 

Gül, kahve, vanilya ve lavanta, stres ve uykusuzluğa yardımcı olabilir.

Çalışmalar gösteriyor ki, lavanta operasyon sonrası ağrı, stres, kaygı ve uykusuzluğa yardımcı olabilir. Lavanta aromaterapisinin sinir sisteminin aktivitesini yavaşlattığını, ruh halini yükselttiğini, rahatlamayı teşvik ettiğini ve uyku bozukluğu çeken insanlarda uyku kalitesini artırdığının kanıtı var.

Kahve kokusu ise sakinleştirici olması ile bilinir.  

Gül hem kan basıncını hem de solunum hızlarını düşürürken Vanilya'nın sakinleştirici etkisi vardır.

Lavanta, çilek ve nane, konsantrasyona yardımcı olabilir. Bir Japonya fabrikasında molalar sırasında püskürtülen lavanta, mola sonrası üretim verimini artırmış  Nane koklayan sporcular daha iyi konsantrasyona sahip olduğu  ve daha hızlı koştuları ispatlanmış . 

Çocuklar çilek kokusuna maruz kaldıklarında testlerde daha başarılı olmuşlar . 

Kokular, belirli anılar için büyük tetikleyicidir ve kayıp anıları kurtarmak için kullanılabilir. Koku ile tetiklenen anılar daha duygusal, daha yoğun ve nettir. Sürecin kokan beynin parçası, hafıza ve duyguları kontrol eden kısım ile bağlantılıdır.

Kokular ayrıca sevgiyi de etkiler. Kadınlar genetik farklılıkları koklama yeteneğine sahiptir. Kadınlar bağışıklık içeren farklı genetik materyali olan insanların kokularından hoşlanıyorlar. Bunun nedeni, bu bireyle çiftleşme, onlara daha güçlü bir bağışıklık sistemi olan yavrular verecektir.

El cümle kokuların sırlarını bilmek önemli.
Merak edenler
Takipte kalın
Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: