13 February 2020

Doğum Haritası Okurken Derin Teknikler : Dördüncü Ev Ne Kadar Güçlü? : İç Huzurun Kendini Başarı Olarak Ne Kadar Dışa Yansıtabiliyor ?


Dördüncü Ev genellikle Ev - Yuva Evi olarak anılır. Ev düşünürsek, köklerimizi saldığımız yeri düşünürüz. 

Dördüncü Ev'in vurgusunun özünde köklerimiz, atalarımızın mirası ile  kendimizi ait hissettiğimiz yuvamız vardır . 'Evdeyim.' kelimesinin  için huzurunu astrolojide 4. ev olarak düşünebilirsiniz. Benlik ile merkezlenmiş, topraklanmış  biri ve Dünya ile barış içindeki biri gibidir 4. evdeki bir gezegen . 

Hem kendimiz hem de sevdiğimiz insanlar için fiziksel ve psikolojik olarak evdeyim demenin verdiği güveni isteriz hepimiz için, yada eve gidince ara deriz ki bilelim güvende misin ? Ev kurarak, kendimiz ve başkaları için bir buluşma yeri, kutsal alan, kutsal bir mabed oluşturuyoruz.

Evimizde kendimizi, bizden önce gelen her şeyle bütünleştirir ve bugünkü şeklimize sokarız. Bizi rahatlatan ve besleyen ve sevdiğimiz insanlara güven vermek için hizmet eden bir ev mekanı yaratırız. Ayrıca burada aile geçmişi, kültürel ve toplumsal normlar ve varlık yolları önemlidir. Bunların hepsi astrolojide Dördüncü Ev tarafından yönetilmektedir, tıpkı soyumuz, kökümüz ve mirasımız gibi. 

Yaptığımız evi yaratmaya yardım edenler sadece ailemizdir, çünkü varlığımızı büyük ölçüde besleyen ve şekillendiren kişiler onlardır . Bu nedenle Dördüncü Ev, Anne, Ana veya Beslenme Evi olarak da düşünülebilir.

Somut bir bakış açısıyla baktığımızda, Dördüncü Ev'in fiziksel yapıları - bina olan evler ve gayrimenkulü de kapsadığını görebiliriz. Dördüncü Ev, aileyi, tarihi ve gelenekleri temsil eder. Bunların hepsi gerçek, gerçekleşmiş ve bireyselleştirilmiş ben olma sürecine katkıda bulunur. İşte böyle eve geliyoruz. 

Dördüncü Ev, yengeç burcu  ve Ay tarafından yönetilir.

Dördüncü ev haritada kişinin aile ve kişisel cephesini temsil eder. Yaşamındaki barış ve uyumu gösterir. Kişinin sahip olduğu araç türünü ortaya koyar. Güçlü bir dördüncü ev, yüksek kalitede araç ve hatta birden çok aracın varlığına işaret eder. 

Yerli halkın zihinsel gücünü ortaya koyar. Zayıf bir dördüncü ev, kişinin küçük ve geçici sorunların önüdne paniklediğini ve onlarla baş edemeyeceğini göreceği gibi , güçlü 4'üncü ev en üst düzeyde engellerde kişiyi sabırla başarıya görür. Bu evin bu zayıflığı, kişinin depresyon, kaygı, düşük benlik saygısı ve diğer zihinsel sorunlara eğilimli olup olmadığını gösterir.

Bu evin güçlü konumu bize yuvamızda gezinen mutluluk miktarını bize bildirir. 4. ev aile üyeleri ile sevgili arasında anlayışın yüksekliğini tasvir eder. Ortamdaki zevk miktarını bize bildirir. Dördüncü ev  bir bireyin annesiyle ilişkisini vurgular. Bir kişinin maternal yüzü arasındaki ilişkilerin düzeyini araştırır.

Bize arazileri, çiftlikleri, mülkleri ve diğer gizemli satın almalarının hazineleri hakkında bir fikir verir.  Bireyin sığır, at, fil ve diğer varlıklarla ilgili varlıklarını da ortaya koyar. Dördüncü ev kişinin bize tarım alanındaki gücünden de bahseder. Süs ve lüks özelliklere sahip olma potansiyelini ortaya koyar. Bu ev, aynı zamanda hayatının bir bölümünde sahip olabileceği rahatlık ve rahatsızlıkları belirtmektedir.

4. ev bize, başkaları için yaptıkları iş için, kişinin ulaşabileceği övgü türlerini bildirir. 

Dördüncü ev bireyin  haritasında göğüs, akciğerler ve kalp ile ilgili bazı sağlık sorunları da göstermektedir. Zayıf bir ev, kalp hastalığını, enfeksiyonları ve akciğerlerindeki ve göğüs bölgesindeki diğer sorunları belirtir.

4. ev, kişinin yaptıklarından memnuniyet seviyesini ortaya koyar.    
   
Dördüncü  evdeki gezegenlerin ise etkileri şöyledir.

Güneş:  Kraliyet onurlandırmalarını yapar, aynı zamanda kardeşler ile ilgili uyuşmazlıklara, düşmanların verdiği huzursuzluğa karşı yenilgilerine neden olur , zihinsel donukluk ve kalp ile ilgili sorunlar , uyumsuz bir yönetici veya usta altında çalışma sorunu , fiziksel güçsüzlük, , ebeveyn kaybı, yurtdışında yaşamak, düşman tarafından yenilmek .

Ay: Zayıf  düşerse anneye kısa bir ömür verir ve 4. evin tüm önemli noktaları için zararlı olur. Aksine, Ay iyi yerleştirilmiş veya yüceltilmişse, hükümet yetkisi,lüks  araçlar, zenginlik, hoş bir hayat, anne ile iyi ilişkiler ve anneye ömürlülük,  anneye olan yüksek sevgi verir. Kişi eğitimli ve mutlu olur ; ancak kendi eşinden başka kadınları yada erkekleri de  kontrol altında tutacaktır  ve ilişki yaşayacaktır. 

Bir kadının haritasında güçlü bir ay  onu mutlu, güzel ve mücevherler  ile şanslı kılıyor ve dindarlık veriyor.

Jüpiter: Kişi  mutlu, akıllı, iyi davranan, toprak ve arazi sahibi , birçok araç sahini olabilir. Kişiyi düşmanlardan yoksun veya yenilmez kılar.

Venüs: Kişiye yakışıklı veya güzel bir vücut, zeka , kardeşler ile uyum ,  merhametli tutum ve zenginlik verir. Fakat zayıf konumdaysa , kişinin  rahatsız bir anne ile birlikte bir fakir bir hayatı olabilir. Eşinden ayrı olarak diğer kadınlarla yasadışı ilişkiye girecektir.

Eğer güçlü bir konumdaysa kişi varlıklı, mutlu olur ve lüks eşyaları olur ve dindar bir hayat sürüyor olur. 

Satürn: Annenin erken yaşta  kaybına ve bir üvey anne ile büyümeye neden olur. Satürn kendi evinde veya yücelirse , bu sonuçlar ortaya çıkmaz ve kişi annesi uzun ömürlü olur. Eğer Satürn'ün Yükselen yöneticisi ise kişi yüksek konuma sahip olacak ve mutlu olacak. Ancak Satürn 4. evde  ve yanına 8. ev yöneticisi var ise kişi annesinin kaybı ile zorlu bir hayat yaşayabilir , yer değiştirme ve kariyede pozisyon kaybı yaşanabilir. 

Mars:  Mars 4. evde ve 8. ev yöneticisi ile kavuşumda ise erken yaşta baba kaybına neden olur. Annesi her zaman hasta olur ve kişi kirli ve fiziksel düzensiz ve şehirden uzak yerlerde yaşar. Ama eğer 4. evde Mars kendi evinde veya yüceliyor ise , kişi göçebe gibi  perişan olacak , ve sürekli ev değiştirecektir. 

Rahu, kişiyi onurlu ve saygın bir konuma yücelten bir  Raja Yoga oluşturur. Özellikle Başak'ta Rahu en iyisidir. Rahu mutlaka dünyadaki tüm güç, zevk ve mutlulukla ilgili olduğundan , kişiyi olağanüstü bir insan yapar. 

Benzer şekilde, Ketu, Mars'ı temsil ettiği gibi 4. evde tahribat yapar.

Satürn'ün gerçek kopyası olarak, Rahu her yönüyle gecikmenin ustasıdır. Rahu'nun 4. evin faydalarını yavaş verir ama fayda verirken ,  Ketu , Mars gibi davranıp , aynı şeyi hızlıca  yok eder.  

Özetlersek , 4. ev Anne, birinin evi , ikamet edilen mekan , ev ortamları, mezar, özel işler vs., gizli yaşam, araçlar, tarlalar, araziler , çiftlikler, bahçeler, binalar, ataların mülkiyeti, gizli hazine, akademik eğitim, su kuyuları ,  nehirler, göller vs. simgeler. 

Dördüncü ev duygusal gücümüzü, barışa olan ihtiyacımız ve iç huzur kapasimizi gösterir. Dış mutluluk ve başarı, iç barış seviyemizin bir yansımasıdır. Dördüncü ev, kalbimizdeki hassas tabiattır; buradan kolayca yaralanırız , kişisel olarak savunmasız hissettiğimiz en zayıf yer. Masumiyet duygumuz. 

Dördüncü ev vücudumuzda göğüsleri simgeler. Burası ciğerlerimizi de içeren vücudumuzdaki kalp bölgesi. Kalp ve akciğerler yaşam gücünün kendisiyle olan bağımızdır. Varlığımızın kanı ve nefesi. 

4. ev bize bakan,  bizleri rahatlatan ve bizim bakıp yetiştirdiklerimiz ve evcil hayvanları içerebilir.

Duygusal durumumuzu sakinleştirmek için yaptığımız şeyler , ibadet ,  meditasyon, yiyecek servisi, yemek pişirme, terapiye gitmek, televizyon izlemek vb. aktiviteler 4. evin konusudur . 

Evimiz, mutfak, restoran, spa, danışma bürosu, oturma odası, iyi hissetmeye çalışmak için kaçtığımız herhangi bir yerdir. Evimiz, arabamız, mobilyalarımız, televizyonlarımız, rahatınız ve rahatlamış başka şeyler...

4. ev yöneticisinin diğer evlerde olduğu durumlarda neler olduğunu yazmıştım. Unuttum diyenler tıklasınlar .

12. ev yöneticisi 4. Evde ise kişi zihinsel olarak huzursuz olacak ve sürekli kaygılı olacaktır. Akrabaları onlara düşman olur ve uzak bir yerde yaşamak zorunda kalabilirler. Ev sahibi çoğu zaman onları eziyor olabilir. Araç ve ekipman bakım giderleri artar. Taşıtlardan dolayı kayıplar  için dikkatli olmaları gerekebilir. Konfor kaybederler. Ancak manevi ilerleme beklenebilir.

11. ev yöneticisi 4. Evde olduğunda kişi  toprak alım satımı , tarım ve arazi kiralama yoluyla servet kazanır .  Anne son derece kültürlü ve örnek bir karaktere sahip olur.  Akademik yetenekleri ile ünlü olurlar. Sevecen ve büyüleyici bir eşleri olur. İşle ilgili birçok sorun yaşayabilirler. Mesleki alanda rekabet ve düşmanlık yaşayabilirler. 

10. ev yöneticisi 4. Evde olduğunda kişi çeşitli konularda bilgi sahibi, çok yönlü olacak. Öğrenmeleri ve cömertlikleri ile ünlü olacaklar. Gayrimenkul ticaretinde ve tarımsal aktivitelerde parlayabilirler. Politik güce sahip olacaklar ve iyi arabuluculuk yaparlar. Kriz zamanlarında kendilerine yardımcı olacak güçlü arkadaşları olacaktır. Onlar iyi dekore edilmiş bir ev ve lüks bir araç sahibi olacak. Zenginlikleri ve liderlik özelliklerinden dolayı onlara hayran olan takipçileri ve fanları olacaktır. Bu, kamusal yaşam için güçlü bir konumdur. 

9. evin yöneticisi 4. Evde olduğunda kişi güzel ev ve araca sahip olur.  Anneye derinden bağlıdırlar. Babanın taşınmaz mülklerini miras alabilirler. Babaları oldukça cesur bir adam  olabilir ve çocukluk anılarında hep cesur babaları vardır.  Anne ve baba arasında uyumsuzluk olabilir. Güçlü "İş İbadettir " ilkesi ile yaşarlar . 

8. ev yöneticisi 4. Evde olduğunda kişi  annesini özler .Evden uzakta olabilirler. Aşkta kendilerini kontrol altında tutarlar. Duygularını yalnızca kendilerine yakın olanlara verme alışkanlıkları vardır.  Mali sorunlar yaşarlar . Ebeveynlerin sağlığı nedeniyle endişeli  olabilirler. Meslekte terslikler yaşarlar  ve yaşlıların hoşnutsuzluğu ile gerçek tutkuyla karşı karşıya kalmış olabilir.

7. ev yöneticisi 4. Evde ise çocuklarıyla tatmin edici bir evlilik hayatı yaşarlar. Eşleri ile her iyi arkadaş olurlar ve hep sonsuza kadar böyle kalırlar. Görüş farklılıkları ortaya çıkarsa eşler uyum devam ederler. Ev yaşamı kaya gibi sağlam temel üzerine kurulur. 

6. ev yöneticisi 4. Evde olduğunda kişi annesinden çok mutlu olmayabilir. O başarılı bir senarist olabilir, hikayeleri yaşatacak kadar zeki olacaklar. Onların içinde büyük bir duygusal kompleks oluşturan annenin sevgisini kaybetme korkusu sahiptirler. 

5. evin lordu 4. Evde olduğunda kişi çocukluğunda para kazanıyor olacak. Annesi uzun ömürlüdür. Kişi agresif ve abartılı davranır. Oğullarından çok daha fazla kızı olabilir. Spekületeif yatırımlardan para kazanırlar. "Speküle etmezseniz birikemezsiniz" sözünü takip ediyorlar.

4. ev yöneticisi 4. Evde olduğunda kişinin iyi bir evi ve yuvası olacaktır. Güçlü, politik insanlarla bağlantılı olabilirler. Lekesiz bir karakterleri vardır.  Zamanın dolgunluğunda Aşk'ın verilecek bir şey olduğunu ve kazanılacak bir oyun olmadığını ya da savaşılacak bir seçim olduğunu anlayacaklardır. Felsefe ve Din'e eğilimli olurlar  ve aile üyelerini severler. 

3. ev yöneticisi 4. Evde olduğunda kişi , hiç şüphesiz zeki ve zengin olur . Kurnaz ve akıllı olduğu düşünülür ve pek çok açıdan alışılmadık biri olur. Üvey kardeşler olabilir. Anneleri ile ilişkileri sınırlı olabilir. 

2. evin yöneticisi 4. Evde olduğunda kişi ev ve ulaşım konularında şanşlı olur.  Kişi dindar olur  ve dindar bir anne tarafından yetiştirilir . Karakterlerine karşı sürekli diğerleri tarafından kaharete uğrayabilir. Parasal konularda tutumlu olacaklar. Ev alım satımı ,  arazi ve otomobil ticaretinden iyi para kazanırlar. Kişinin hitabet  gücü,  arkadaşlarını ve akrabalarını etkilemektedir. Kişiye annesinin yakınları her zaman destek olurlar. 

Yükselen yöneticisi 4. evde olduğunda kişi bir aristokrat ailede doğar,  genellikle iyi görünümlü ve iddialı olurlar . Bir işkolik olur ve iç huzurunu sıkı çalışma ile bulur. Kişi  topluma karşı da iyi davranır. Annesi ile süper yakın ilişkisi olur . Çok fazla arkadaşı olur . Kendi çevresinde ufak çaplı meşhur olurlar. Arkadaşlarının ve akrabalarının arasında lider olur ama amcaları ile çatışabilir . Tüm konforu evi olan kişinin harika konforlu evi de olur.

Peki senin 4. evin ne kadar güçlü ? İç barışını sağlayabildin mi ? 

Şimdilik benden bu kadar 
Takipte kalın
Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: