07 January 2018

Hangi Tür Bilgelik İle Doğdunuz ...


Yaklaşık 12 yıl önce oğlumu doğurdum ve o tarihten beri hayatım tamamen yeni bir anlam kazandı. Öğretmenlerimden biri bana "Şaman tıbbının güçlü olduğunu düşünüyorsan, dikkat et!" Çocuklar, herkesin en güçlü tıbbıdır " demişti.

Bu söylemin ne kadar doğru olduğunu söyleyemem! Ne inanılmaz bir büyüme deneyimi. Oğlum  ona gösterdiğim her duygu ve düşünce kalıbını yansıtan bir kozmik ayna gibidir. Bu küçükten sürekli öğreniyorum demiştim .

Bu olgu ışığında, bu doğuştan gelen yetenekler üzerine biraz araştırma yapmaya karar verdim ve insanlık tarihinin en büyük düşünürlerinden Plato ve Carl Jung'dan bazı bilgi akıcı fikirler buldum.
Hem Plato hem de Jung insanların, her biri belirli bir arketip ile ilgili çeşitli yerleşik bilgi setleriyle doğduğunu öğretti bana.

Jung , arketipleri , gözlemleri yorumlamak için kullanılabilecek fikirler için doğuştan gelen, evrensel prototip olarak tanımladı . Bu davranış kalıplarının "kollektif bilinçaltına" gömüldüğünü hissetti. Sıklıkla tanımladığımız bazıları şunlardır: kahraman, şehit, hırçın ve öğretmen. Jung onlardan "psikolojik organlar" olarak bahsetti, çünkü her ikisi de insan evrimiyle gelişen morfolojik yapılardı .

Daha yakın zamanlarda, Caroline Myss gibi efsanevi şifacılar, hastalara önemli fiziksel ve duygusal iyileşmeyi başarmak için baskın modelleri ile nasıl çalışacaklarını öğreterek Jung ve Plato'nun çalışmalarını bir adım daha ilerletti.

Arketipik iyileşme yöntemlerinin çoğunda ilk adımlardan biri, günlük hayatınızda günümüzde öncülüğünü yaptığınız arketipler üzerinde uzlaşmaktır.

Bu garip gelebilir ama bu strateji yeni değil. Jung ve Plato, arketip konseptini popüler hale getirmiş olmasına rağmen, bu semboller halk hekimliği ve folklorda binlerce yıldır kullanılmıştır. Kendi şifa çalışmalarımda, ancak farklı isimler altında, bu arketiplerin çoğuna rastladım. Carl Jung'un 5 kök arketipi listesini taradıysanız muhtemelen bazılarını tanıyacaksınız.

Benlik: Psikolojinin düzenleyici merkezi ve bireyleşme kolaylaştırıcısı.
Gölge: Ego imgesinin aksi, çoğunlukla egonun tanımadığı ancak yine de sahip olduğu nitelikler içerir.
Anima: Bir erkeğin ruhunda dişil görüntü.
Animus: Bir kadının ruhunda eril görüntü.
Persona: Dünyaya sunduğumuz görüntü, genellikle Ego'yu olumsuz görüntülerden (bir maske gibi) koruyor ve bir başkasını "alt-kişilik" olarak düşünüyor.

Yukarıdaki listeye baktığımızda, Jung'un beş arketipi ile diğer yerli kültürlerin kullandığı kutsal semboller arasında neredeyse birkaç paralellik fark ettim. Örneğin, Jung'un "Gölgeği", Kuzey Amerika Lakota Kabilesinin "Gölge Adam" olarak değindiği şeydir. Bu terimlerin her ikisi de kişiliğimizin, bizi sabote etmenin ama aynı zamanda bize yardım etmesinin ,  öğretmenin daha karanlık yüzü anlamına gelmektedir.

Hangi kişiden bahsettiğiniz önemli değil, ruhumuzun ve ruhumuzun bu güçlü sembolleri, neredeyse hepimizin doğuştan gelen bir yönü olarak görülüyor. Geleneksel şifanın çoğundaki okullarda, bu eski ve son derece alakalı olgu üzerine güçlü bir vurgu yapılmış gibi görünüyor.

Her bir arketipteki en sevdiğim özelliklerden biri, her zaman ikili, pozitif ve negatif özelliklere sahip olmalarıdır. Bugün birine büyük yardım ettiniz ve Kahramanlık arketipi ile geldiniz, ancak dikkat et, çünkü bu arketip aynı zamanda potansiyel olarak tehlikeli ve kendine zarar verici bir bireycilik dozu ile birlikte geliyor ."Ben her şeyi yapabilirim ve yardımınıza ihtiyacım yok! " - sizi zora sokabilir.
Öte yandan, fahişe gibi, daha çekici olanlardan bazılarının çok fazla para harcıyor ve kullanışlı nitelikleri var. Bu özel model yüzlerce yıldır sadece kadınlarla ilişkilendirildi, ancak Carolyn Myss'e göre bu% 100 yanlış. 

Myss, fahişe'yi, "kendi gücünü satma müzakerelerine isteklilik göstererek" doğuştan gelen bir erkek ve kadın niteliği olarak görüyor. Sadece bedeni satma eylemi değil, profesyonel yaşantımızda sıkı çalışma ve yaratıcılık da dahil olmak üzere sunmamız gereken herhangi bir hizmet. Myss, iç fahişeyi kucaklamak için potansiyel olarak karanlık yönlerin "kendim için" satın alınabilir "olduğunu itiraf etmesi gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte, "fahişe"nin bazı olumlu yönlerini kullandığımızı kabul edersek, skandaldan kutsal hale getiririz.

Günüm boyunca, içimde bazen kombinasyon halinde, saatlik olarak saatte 2 ila 5 farklı karakter görebilirim. Bu belirli bilgelik okulunda acemi olsam da şunu söyleyebilirim: Şu anda sergilediğim arketipi suçsuzluk, gurur veya utanç olmadan tamamen kucakladığımda daha derin bir yetkilendirme ve iç barış kaynağından yararlanırım.

Sorum şu: Hangi arketip en çok seni anlatıyor ve hayatınızı nasıl olumlu veya olumsuz etkiliyorlar?

Takipte kalın 
Gülşen


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: