23 March 2019

Doğru Astroloji Hangisi ? Nirayan mı, Sayan mı? Hint Astrolojisi mi Batı mı? Tropikal Zodyak Mı Sideral Zodyak Mı ?


Merhabalar;

Bu makalenin amacı , sık sık bana yöneltilen şu soruya cevap vermek : Batı astrolojisi mi , Hint astrolojisi mi daha doğru ? Sizce hangisini takip etmeliyim?

Sayan - Batı astrolojisi sisteminin doğru olup olmadığı veya Nirayan - Hint astrolojisi sistemin doğru olduğu konusunda çok fazla karışıklık oldu. Zaten kimse bunun neden böyle olduğunu anlamıyor. Daha önce kısacık birkaç yazı ile anlattım, ama bana bu detay yetmedi, derin analize ihtiyacım var diyenler tıklasınlar. 


Ne yazmışım yavvvv , ama yine yazıcam ... Aldım gitarı elime , çalıyorum arkadaş 😝😝😝

Büyük bir fark olmamasına rağmen, malesef bu fark henüz bir çok meslektaşım iyi anlaşılmamıştır. Burada, bu yazıda gökyüzündeki gezegenlerin Nirayan sistemine göre hareket ettiğini açıklığa kavuşturmaya çalışıyoruz - yani Vedic - Hint astrolojisine göre ve bu nedenle astrolojide sadece nirayn sistemi takip edilmelidir. Sayan sistemi, sadece güneşin Güneş'le olan konumunu bilmek ve dolayısıyla mevsimleri belirlemek anlamına gelmekle birlikte, hangi gezegenin hangi burçtan geçtiğini bilmek için değildir.

Batının sistemine göre, güneş her yıl 22 Mart'ta Koç'a girer. Hint sistemine göre Güneş her yıl 13/14 Nisan'da Koç'a gider. Hangisi doğru? Her ikisi de aynı anda doğru olamaz & kesinlikle doğru tek olmalı ...

Astrolojik tahmin yapmak için birkaç dakika veya saniye hassasiyetinden söz ederken, 23-24 gün farkı ihmal edemeyiz değil mi ? 

Sayan sisteminin takipçileri 22 Mart'ı Güneş'in Koç'a girişi olarak kullanmalarını şiddetle tavsiye eder.

Biz gökyüzünde yıldızlarla birlikte bunu sıkı sıkı tartıştık ve onlar bana fısıldadı , dedi ki  fiziksel olarak bu sorunun köküne inmelisin ve ve gökyüzünde, tüm gezegenler sadece nirayanın sistemine göre hareket eder. Bunu anlamalısın ve insanlara anlatmalısın dediler. Anlamak için, çalışmayı iki kısma ayıralım.

1. Günümüzde yıldızlara kıyasla hesaplanan çeşitli gezegenlerin durumu nedir?
2. 2000 yıl önce durum ne idi ve 2000 yıl sonra durum ne olacak ?

İkinci şart Ayanamsa'nın farkını, Sayan ve Niraya sistemler hakkında daha açık bir görüş vermek üzere bu konuya dahil edildi. Şimdi her iki noktayı da ayrıntılı olarak tartışacağız.

1. Mevcut Durumdaki Yıldız Pozisyonları : Güneş gökyüzündeyken yıldızları izlemek zor. Mayıs ayı boyunca gökyüzünde geceleyin hiçbir gezegen görünmez. Biz her ay Mayıs ayı boyunca gece görünür olduğunda Ay pozisyonunu esas alıyoruz . Ay'ın gerçek hareketi nin Nirayalı sisteme çok yakın olduğu ve Sayan sistemiyle hiçbir şekilde çelişmediği çok açıktır. Dolayısıyla tüm astrolojik hesaplamalar için sadece Nirayalı sistemi izlememiz gerektiğini söyleyebiliriz.

2. Geçmişteki ve Gelecekteki Yıldız Pozisyonları

Geçmişe ve geleceğe bakmak için, dünyanın günümüz bilim insanları tarafından doğru olarak bilinen bilimsel programlarla hesaplanan gökyüzü haritalarının yardımlarından yararlanacağız.1000 yılda bir ayın ayanamsa ile hesaplanan noktada olduğu hesaplanabiliniyor . 

Yukarıdaki açıklama şüphesiz ki vedik astrolojide takip edilen Nirayan sisteminin doğru olduğunu ve gökyüzündeki yıldız konuma uygun olduğunu kanıtlamaktadır.

Peki bu durum modern bilime göre oldukça doğru olan batı sisteminin yanlış olduğu anlamına mı geliyor? Cevap veriyorum : hayır.

Öyleyse her iki sistem aynı anda nasıl doğru olabilir, hem de farklı iken? Batı sisteminin temelde bir güneş sistemi olduğunu ve yıldızlara dayalı olmadığını biliyoruz. Burada hesaplanan her sayı sıfır derece, Güneş'le ilgili bir konumu ifade eder, koordinatları veya Vernal ekinoksiyon noktası, yani ekliptik üzerindeki ekliptik artan düğüm hesabıdır. Koç yıldızı ile herhangi bir şey yapmaz bunu hesaplarken. 

Nirayan sisteminde ise 0 derece Koç yıldızının yönünde bir konum anlamına gelmektedir. Asla Koç yıldızına atıfta bulunmayan sayan sistemin sıfır derecesi yanlışlıkla Koçun sıfır derecesi olarak kabul edilmez.  Bu küçük anomali, Sayan ve Nirayana sistemi arasındaki karışıklığa yol açar. Güneşin aşırılıklarını karıştırmamalı ve Güneşin her yıl 22 Mart'ta Koç'a girdiğini söylemiyoruz. Güneş'in 22 Mart'ta Sayan sistemi veya Güneş koordinat sistemi uyarınca sıfır derecesine ulaştığını söylemeliyiz. Doğru olan bu. Bu açıklama ile, sayan sistemine göre verilen astrolojik tahminlerin sağlam bir astrolojik dayanağı olmadığını açıklığa kavuşturalım. 

Ayamamsa'nın bu iki sistemdeki tüm bu farkı yarattır. Ayanamsa, temelde ekinoksların öngörüsüdür. Galaksimize baktığımızda bu fark daha iyi anlaşılabilir. Biliyoruz ki, güneş sistemimiz "Samanyolu" adlı galaksinin bir parçasıdır. Güneş yaklaşık 26.000 yılda Samanyolunun etrafını dolaşır. Galaksinin çevresinde tam bir daire çizer. Yıldızlar sabit kalır ve hareket etmezler. Güneşin hareketi nedeniyle, yıldızların konumu her yıl 50.3 ark saniye ile değişir ve Güneş'in çevresini  bu yıldızlara göre tam tur dolanmak için Dünyanın her turda 24 saniye daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu gösterir.  İşte bu yüzden, yıl ortalama 365.256363 gündür. Ancak Güneş takvimi esas alındığında sadece 365.2422 gün. 

Özetlemek gerekirse, Hint astrolojisinin yıldızlara dayandığını ve belirli yıldızın içinden geçen herhangi bir gezegenin, o yıldızın sonuçlarını verdiğini veya davranışını geçtiği yıldızlara bağlı olarak değiştirdiğini biliyoruz. Sadece Nirayan- Hint sistemi yıldızlara göre gezegenlerin hesaplamalarını yapar; Sayan - Batı sistemi güneş koordinat sistemindeki gezegen konumlarını ifade eder. Dolayısıyla astrolojide tahminler için sadece Nirayan sistemi takip edilmelidir.

Yine yaptım kafaları bir milyon...

Bu makaleyi beğendi iseniz, faydalı olduğunu düşünüyorsanız,  daha çok kişinin da faydalanması için paylaşalım...

Şimdilik benden bu kadar 
Takipte kalın

Yıldızlara Fısıldayan Kadın
Karma Astrolog


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: