25 August 2018

Çin İmparatorluğu Dünya'nın Süper Gücü Olacak Mı ? Çin Ekonomisi Üzerine Öngörüler ...


Çin aldı başını gidiyor , süper güç olacak diyorlar , Türkiye’ye de destek verecek , bu nedenle inceleme gereği duydum , gerçekten  Çin süper güç olacak mı ? 
Laf ile olmaz , hemen harita çizelim .

Çin Halk Cumhuriyeti burçları 1 Ekim 1949'da 15:01:36'da Pekin'de Makara (Oğlak burcu) Lagna, Sravana Nakshatra'da Ay ile kuruldu. Çin en kalabalık ülke ve ekonomisi ABD'nin yanında yarış eder seviyeye gelmek üzere...

Şimdi Çin Dasha dönemlerine göre neler yaşamış , biraz tarihe gidelim . 


Mao, 1958'de Büyük Atılım İleriye yönelik iddialı projesini devreye Mars dasasında (1959-1966) aldı, Çin birçok değişikliğe uğradı. 

Bundan önce, 1949-1959 yıllarında olumsuz olan olan Ay dasada, hem infaz hem de zorla çalıştırma nedeniyle 70 milyondan fazla ölüm yaşandı ülkede. 

Ayrıca Mao’nun toprak reformları nedeniyle, büyük kıtlıklarla sonuçlanan, 1958 ve 1961 yılları arasında ülke nüfusu 30 milyondan fazkla artmış ve 1961 sonunda doğum oranı, yetersiz beslenme nedeniyle neredeyse devlet kararı ile zorunlu olarak yarıya indirilmiştir.
Elverişsiz Mars dasa'nın bitmesiyle ve kısmen elverişli Rahu Dasa'nın hemen önünde Mao Kültür Devrimi'ne başladı. 

Retro Merkür, 1976'da Mao'nun ölümü ile Rahu-Merkür dasa döneminde büyük bir değişiklik yaptı ülkede . 

Rahu dasa'nın bir kısmı Deng Xiaoping'in yükselişini ve ekonomik reformları gördü. 

Bu dönemde, Çin hükümeti hızla artan nüfusunu kontrol etmek için bir çocuk politikası başlattı. Tartışmalı bir karar da olsa , bu uygulanan politika, çocukların yoksulluk nedeni ile olan dramatik ölümünde ciddi düşüşe neden oldu. 

En olumsuz geçen Jüpiter dasa sırasında (1984-2000), iki yabancı koloni Çin ülkesine giriş yaptı. 1997'de İngiltere'den Hong Kong'a ve 1999'da Portekiz'den Macau'ya girdi.

Ancak Hong Kong ve Macau kendi yönetimlerini sürdürerek, ekonomik, sosyal ve yargı sistemlerinde bağımsızlıklarını korudular. 

Jiang ve Başkan Clinton, devlet arası resmi ziyaretlerini yapmadı , Amerika ile ilişkiler gerildi , ancak 90'lı yılların sonunda Çin-Amerikan ilişkileri çok ağır geçti. 

1999 yılında Kosova Savaşı sırasında ABD uçakları Belgrad'daki Çin büyükelçiliğini bombaladı. ABD hükümeti, durumun yanlış istihbarat ve yanlış hedef tespitinden kaynaklandığını iddia etti. 

Bu saldırının hemen sonrasında ABD'de Cox Raporu, Çin'in en iyi ABD askeri sırlarını çaldığını söyledi.

2000 yılından sonra Çin ekonomisinde artış başladı. 

Satürn'ün en elverişli dasası 2000 yılında başladı ve Çin’in ekonomisi o zaman sonrasında yücelmeye ve gelişmeye başladı.  

Ülkenin devam eden ekonomik büyümesinin yanı sıra sportif güç durumu da Çin'e 2008 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hakkı kazandırdı. 

2008 yılında Natal Satürn dönüşü, Çin'in Sichuan eyaletinde Richter ölçeğine göre 8.0 oranında ciddi sayıda ölümle sonuçlanan - yaklaşık 70.000 ölü- büyük bir deprem yarattı. 
Aynı yıl, güney Çin'deki şiddetli yağışlar, Anhui, Hunan, Jiangxi, Fujian ve Guangdong eyaletlerinde, düzinelerce ölümle ve bir milyondan fazla insanın tahliye işlemleri sırasında sellere kapılmasına neden oldu.

Çin'de nüfus patlaması yaşanıyor bildiğiniz üzere ve komşu ülkeler için bu nedenle potansiyel tehdit oluşturuyor. 

Çin nüfusu, bin yıl boyunca 37 ila 60 milyon arasında dalgalandı. 1749 ve 1851 arasındaki dönemde, nüfusu bu yüzyıldakinin de iki katına katlanmışdı. 1950'den sonra, nüfus yarım yüzyılda 600'den 1300 milyona çıktı. 

Çin Halk Cumhuriyeti 1953, 1964, 1982, 2000 ve 2010 yıllarında nüfus sayımları gerçekleştirdi. 

1982 sayımı (toplam 1,008,180,738 nüfusu bildirilmiştir) genel olarak önceki ikisinden önemli ölçüde daha güvenilir, doğru ve kapsamlı olarak kabul edilir. 

2000-2001 nüfus sayımının yarısı, nüfus sayım görevlilerinin, anketin asıl amacına olan güvensizlik nedeniyle, doğru cevaplar elde edememesi nedeniyle yarıda terk edilmiştir.

Bu nedenle Çin nüfusu, 1988 / 89'da 19 yıl önce yapılan ülkede yapılan son tam sayıma göre hesaplanıyor. O zaman, 1,3 milyar rakam, anlayabildiğimiz kadarıyla, aslında olduğundan bir miktar da az. Nüfus sayımı sonucu 1,3 milyar olarak alınan nüfus, son nüfus sayımından bu yana büyümeye ek olarak kayıt dışı çocuklar için olası ek rakamları da ekledi - o zaman bugün Çin nüfusunun 1,8 ila 2 milyar insan arasında bir şey olabileceği düşünülebilir.

Nüfusun bu patlaması zorunluluğu ile Çin'i Tibet gibi bölgeleri kendi nufüsüna vermeyi talep etmektir. Bu nedenle Uygur Türkleri farklı bahaneler ile toplama kamplarında öldürülüyor ki , onlardan kala topraklarda aşırı çoğalan Çin nüfüsü daha rahat yaşayabilsin…

Gelelim para v ekonomi konularına …

Bu olumlu Satürn dasa, Çin'in GSYİH'sı 2000 yılında 1.211.35 dolardan 2015 yılında 11.063.05 dolara yaklaşık 9 kat artmıştır. 

Çin 2019'un sonuna kadar büyümeye devam edecektir. Bu sabit ve kesin bilgidir…

2020 yılından Çin'in geleceği nasıl olacak ? 

Çin, Eylül 2019'dan itibaren Merkür dasa görecek. 20 Ocak'tan itibaren Saturn, Lagna (Yükselen) ve Janmarasi yani Natal Ay üzerinde olacak .  

Merkür, Ketu ile yakın mesafede iken, retrograd ve yanma konumundadır. 

Bu Merkür Retro (Rx) + Güneş + Ketu kombinasyonu, beklenen şekilde büyümeyi desteklemez. 

Ayrıca, 12. evindeki Satürn transit geçişi, savaş gibi durumlara, ülkenin genelinde dolandırıcılık,  salgın hastaıklar , askeriye, nüfus vb. çatışmalarına maruz kalması, yatırımların kaybedilmesi nedeniyle kayıplara neden olabilir. Doğal felaketler , hastalıklar ayrıca can ve mal kaybına neden olabilir.

2020-22 ve 2023-25 döneminde Oğlak burcu (Makara) ve Kova (Kumbha) 'da Satürn geçişleri Çin ekonomisini aşağı çekecektir. Hükümetlerin değişimi, verilen kredilerin geri alınamaması, diğer ülkelerin dayattığı resmi veya resmi olmayan yaptırımlar felaket olabileceğini öngörüyor . 

Çin 2025-26'dan toparlamaya çalışacak, ancak 2018-19 döneminde elde ettiği önceki pozisyona ulaşmak için mücadele etse de maalesef çok kolay olmayacak .  

Haritaların manipülasyonu diyor ki , yabancı ülkelerde (Pakistan gibi) yatırımlar o dönemde geri tepecek, büyük mali kayıplar yaşanacak …

Ez cümle , Çin süper dev olma yolunda ilerliyor ancak bu hayalini gerçekleştiremeyebilir. 


Kim bilir Uygur Türkleri’nin ahını Rabbim böyle alacaktır , koklatacak ama dünya devliğini göstermeyecek , hevesleri kursaklarında kalacak … 

Neyse ben fazla konuşmayayım , yatırımcılara şimdiden duyurulur…

Şimdilik benden bu kadar 
Takipte kalın

Yıldızlara Fısıldayan Kadın 
Gülşen Kayıkcı


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: