13 January 2019

14 Ocak 2019 : Vedic Astrolojide Güneş Oğlak Burcunda : Bereket Festivali : Makara SankrantiGüneş'in 14 Ocak 2019’da sideral zodyakta Oğlak burcuna geçecek. Güneş’in Oğlak burcuna girmesi Makara Sankranti olarak kutlanmaktadır. Makara, "timsah" olarak çevrilir , Oğlak burcunun Sanskritçe adıdır. Makara, Satürn gezegeni tarafından yönetilen bir toprak burcudur ve timsah gibi bir isimle anıldığından biraz dikkat gerektiren bir ortam olduğunu hayal edebilirsiniz.

Güneş’in oğlak burcuna geçişi ne demektir? Neden bu kadar önemlidir ve neden bu gün için festivaller yapılır ? Hemen cevap verelim…

Güneş'i desteklemek ve Güneş'in kutsamak için yapılan bir festival. Makar Sankranti, coşkuyla kutlanan popüler Hindu festivalidir. Hasat mevsiminin başlangıcını ve musonun bitmesini hatırlar. Makar Sankranti, bir hasat festivalinden ayrı olarak, Hint kültüründe hayırlı bir dönemin başlangıcı olarak da kabul edilir. 

Bu günün önemi ayrıca Mahabharata gibi antik destanlarda da vurgulanmıştır. Bu nedenle, sosyo-coğrafi önemi dışında, bugün aynı zamanda tarihi ve dini bir öneme de sahip. Güneş Tanrısı'nın festivali olduğu ve tanrısallığın ve bilgeliğin sembolü olarak kabul edildiği için festival aynı zamanda sonsuz bir anlam taşır.

Şimdi astrolojik olarak ne anlama geldiğinden bahsedelim …

Güneş, Ay'ın tutulmasına neden olan güney düğüm olan Ketu'nun yarattığı etki alanına, dünyadaki faaliyetlerin engellenmesi lehine, hangi şekilde olursa olsun özgürleşmeyi sürdürmek lehine koşuyor demektir. Ketu'nun mizacı su burcu Akrep tarafından yönetilen Mars’ın ateş halidir. Yani dengesiz…

Oğlak burcundaki Güneş, Satürn'le olan sıkı bağı ve şu an itibari ile düğüm eksenine yakınlığı nedeniyle biraz uzlaşılmış olarak kabul edilir. Bu konum , yani Güneş’in Oğlak burcunda olması Güneşin sabit ışığını dengesizleştirme eğilimindedir. Bu, kendinden şüphe duyma, tereddüt etme, yargılamada hatalar ve ayırt etme konusundaki azalma gibi sonuçlanabilir  büyük resme baktığımızda.

Bu arada , bu Güneş’in Oğlak burcuna geçişi ile bu takvim yılında güçlü bir Satürn ve Ketu'nun etkisinin çıkmazında olacağız.  Bizi yönlendiren ve liderlik duygumuza ilham veren Güneş, yıla Satürn'le koyun koyuna başlayacak ve daha sonra Ketu'nun koynuna girmek için Satürn'ün burcuna geçecektir. Bu kavuşum hepimize sezgilerimizden nasıl yararlanabileceğimizi öğrenme ve doğru yönlendirme için özüne dönme bakma, karanlık ve tozlu olan dış ortamlardan kaçınma ve kafa karıştırıcı zorlukların üstesinden gelme fırsatı verir.

Oğlak burcu, astrolojideki en korkulan gezegenlerden biri olan Satürn'ün yönettiği bir toprak burcudur. Satürn havadar bir gezegendir ve ateşli bir gezegen olan Güneş ile içsel bir ilişkiye sahiptir. 

Oğlak doğası gereği genellikle ciddi, saklı ve temkinli olmakla birlikte, Güneş cesur, gösterişli, samimi ve kaygısız bir tutum sergiler. Güneşin oğlakta olduğu bu geçiş ensasında evren düşünceli ve daha ciddi olur , güçlü bir sorumluluk ve bağlılık duygusu geliştirir. 

Bu transiti esnasında Güneş , 3 ayrı nakshatra içinde seyredecek. 
14 Ocak 2019 - 24 Ocak 2019 : Uttara Ashada Nakshatra 
25 Ocak 2019 - 6 Şubat 2019 : Shravana Nakshatra
7 Şubat 2019 - 13 Şubat 2019 : Dhanishta Nakshatra

Şimdi Güneş’in Oğlak burcuna geçişinin bireysel anlamda bizlere neler yaptığına bir göz gezdirelim …

Ay burcu Oğlak olanlar 

Güneş , Ay'ın bulunduğu evden geçerken kişi, sağlık konularında çok dikkatli olmak zorundadır. Transit sırasında kalp, kan basıncı veya dolaşım, baş ağrısı ve gözler ile ilgili bazı sorunlar olabilir. İç huzur eksikliği de bu dönemde devam eder. Kişi ayrıca finansal istikrar konusunda türbülans yaşayabilir. Adınız ve toplumdaki saygınlığınız lekelenebilir. Bu süre işyerinde de artan zorluklara da  işaret etmektedir. Eşiniz ve diğer aile üyelerinizle çatışma olasığınız yüksek olabileceğinden öfkenizi kontrol altında tutmalısınız. 

Ay burcu Yay olanlar 

Güneş , Ay  burcundan sonraki ikinci evden geçerken kişi , finansal engellerle karşılaşır. Mizaç sorunları yaşamaya başlarsınız. Bu geçiş sırasında öfkenizi ve dilinizi sivrileşme riskine karşı törpülemelisiniz , aile içinde gerginlik yaratabilecek ve arkadaşlarınızla sorun yaratabilecek iletişim bozuklukları yaşanabilir.  İnsanların size olan saygısını kaybetmek istemezsiniz sanırım. Borç vermek ya da borç almak için uygun bir zaman değil. Riskli yatırımlardan veya spekülasyonlardan kaçınmak sizin yararınıza olacaktır. Baş ağrısı, gözle ilgili sorunlar, stres vb. sorunları yaşanabilir , bu nedenle sağlık konuları dikkate alınmalıdır. Ayrıca seyahatten ve aşırı hoşgörülü olmaktan kaçınmalısınız.  

Ay burcu Akrep olanlar 

Güneş , Ay burcunuzdan sonraki 3. Evden geçerken profesyonel cephesinde çok fazla ilerleme yaşanır.  Kişi, ayrıca, geçiş dönemi boyunca bir promosyon veya maaş artışı alabilir.  Bu, ilerleme, mutluluk, sağlık ve servet artışının yaşanacağı güzel bir zaman olabilir. Burada güneş size düşmanlarınızı devirmek için yeni bir enerji dalgası da verir. 
Çabalarınız bu süre zarfında olumlu sonuçlar alır. Akrabalarınız, aileniz ve arkadaşlarınız değerinizi bilir ve size saygı gösterir. Bu süre zarfında çok fazla zihinsel huzur ve rahatlama yaşarsınız. Transit sırasında yapılan seyahatler de tatmin edici sonuçlar verir. Ayrıca sevdiklerinizle birlikte kaliteli zaman geçirme şansınız da var. 

Ay burcu Terazi olanlar 

Güneş , Ay burcunuzdan sonraki dördüncü evden geçerken bazı zihinsel gerilimler ve endişeler yaşamaya neden olur. Bu dönemde yaşlılarla ilgili bazı sorunlar da yaşanır. İş arkadaşlarınız ve çalışanlarınızla aranızda yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Bu süre zarfında iş yükü artar , böylece stres seviyeleri de yükselir. Arazi sorunları ve mülk sorunları da yaşanır. Sürpriz , son dakikada gerçekleşen seheyatlerden kaçınmak gerekir.  

Ay burcu Başak olanlar 

Güneş , Ay burcundan sonraki 5. Evden geçerken , iş hayatında sorunlarla karşılaşmaya başlarsınız. Yaşlılar ve otoriteler işini nasıl yaptığını sorgulamaya başlar. Düşmanlar ve rakipler de sizi aşağı sürüklemeye çalışır. Geçiş boyunca bazı zihinsel stres hüküm sürmektedir. Bu süre zarfında tartışmalardan kaçınmalısınız. Sağlık komplikasyonları ihtimali de, özellikle kalp ve mide ile ilgili olanlar artar. Ayrıca eşiniz ve çocuklarınızla ilgili sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Sizin iyi niyetiniz bu dönemde başınıza bela olur. Otorite veya hükümetle ilgili bazı konular da bu süre zarfında sizi sıkıntıya sokar.

Ay burcu Aslan olanlar  

Güneş’in, Aydan sonraki  6. Evden geçişi iyi kabul edilir. Sağlık konularında rahatlamaya yardımcı olur. Bu süre zarfında düşmanlar da zayıflar. Bu, genel olarak mutlu ve şanslı bir dönemdir. Çabalarınız başarı getirir ve meyve almaya başlarsınız.  Yargı ve dava konularında da başarı görülmektedir. Durumunuz ve kazancınız da bu geçiş ile düzelir. Ayrıca sosyal ağınız ve bağlantılarınızı da iyileştirirsiniz. Seyahatleriniz, özellikle işle ilgili olanlar için iyi sonuçlar vereceğinden, seyahat hedeflerinizi gerçekleştirmek için iyi bir zaman. 

Ay burcu Yengeç olanlar

Güneş’in Ay burcundan sonraki 7. Evden geçmesi , çalışma hayatında zorluklar getirir. Meslektaşlarınız ve yaşlılarınızla ihtilaflara düşebilirsiniz. Bu geçiş işteki ilerlemenize engel olabilir. Size muhalefet olanlar bu sırada güçlenir. İlişkilerdeki ortak yaşamda bir çeşit çaresizlik hüküm sürmektedir. Sağlık, özellikle mide ile ilgili sorunlar da sizi zorlamaktadır. Bu süre zarfında eşinizin sağlığına da dikkat etmelisiniz. 

Ay burcu İkizler olanlar 

Güneş Ay burcundan sonraki 8. Evden geçerken yaşamda engeller yaşanır. Düşmanlar seni vurmaya çalışır ve bazı yasal sorunlar da ortaya çıkar. Güneş bu pozisyondan geçinceye kadar sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Hazımsızlık, kan dolaşımı sorunları ve fazla kilolar sizi rahatsız edebilecek birkaç sorundan biri. Ayrıca araba kullanırken veya yürürken de dikkatli olmalısınız, çünkü kaza ihtimali de var. Bu süre zarfında eş ve aile üyeleri ile ilişkiler de zarar görebilir. Gereksiz bazı gider ve zararlar da olabilir. 

Ay burcu Boğa olanlar 

Güneş , Ay burcundan sonraki 9. Evden geçerken kişi, iş yerinde dikkatli olmalı. Bazı suçlama ve iftiralar aleyhinize olabilir. Bu, finans açısından da zor bir zaman. Bu süre zarfında aşırı harcama yapabilirsiniz. Zihinsel huzursuzluk, aile ve eş ile ilgili sorunlar ve düşmanlardan kaynaklanan sorunlar, geçiş bitene kadar devam eder. Göğüs, boğaz, omurga, diz ve kalça ile ilgili bazı sağlık sorunları da sizi rahatsız ediyor. 

Ay burcu Koç olanlar 

Güneşin, Ay burcundan sonraki 10. Evden geçmesi olumlu olarak kabul edilir. Bu geçiş kişinin fazla çaba göstermeden büyümesi ve kar elde etmesi için hayırlı bir dönemdir. Bu dönemde terfi ve maaş artışı da mümkündür. Bu dönemde yeni fırsatlar yaratıyorsunuz ve yaşlılardan da tekdir kazanıyorsunuz. Aile ve arkadaşların sana saygı duyuyor ve sosyal çevrende de alkışlıyorsun. Sağlık da iyileşir bu dönemde. 

Ay burcu Balık olanlar 

Güneş’in Ay burcundan sonraki 11. Evden geçişi  hayatta beklenmedik kazançlar getiriyor. Bu süre zarfında patronunuzdan çok fazla takdir görürsünüz. İş dünyası da karlı kalırsınız ve gelir beklentisi artar.  Terfi veya maaş zammı da yaşanabilir. Yatırımlar bu süre zarfında kazançlı olur. Genel olarak, finansal durumunuz iyileşir. Bu, sağlık konularında da iyi bir dönem. Bu dönemde seyahatler verimli olur. 

Ay burcu kova olanlar 

Güneş’in ay burcundan sonraki 12. Evden geçişi çok faydalı bir geçiş değil. Yaralanma ve kayıp şansı olduğu için aceleci bir yaklaşımdan kaçınmaya çalışmalısınız. Ayrıca bazı finansal sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Uykusuzluk ile birlikte sağlık sorunları devam eder. Stres, mide problemleri, ateş ve gözle ilgili sorunlar kişiyi rahatsız edebilir. Bu süre zarfında eşinizle tartışmaktan kaçınmalısınız. Bu, dönem yatırımlarda da risk alınacak dönem değil.

Takibi en doğrusunu göklerde burçlar yaratan Rabbim bilir. 
Şimdilik benden bu kadar 
Takipte kalın 

Yıldızlara Fısıldayan Kadın 
Gülşen Kayıkcı


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: