09 January 2019

Ayurveda ve Jyotish Arasındaki Karmik Bağ : Atalardan Gelen Karmik Hastalık Altyapısı ve Ölüm Bağlantısı Üzerine Bir Derleme ...


Ayurveda , bildiğiniz üzere antik hint tıbbının adıdır. Ayurveda ile Jyotish çok yakın ve ilişkili bilimlerdir. Zaten benim bu işlerle ilk tanışmam “ holistic heal “ sağlılık kapsamı içinde ayurveda ile oldu. Sonrasında etkili ayurveda uygulamalarının jyotish tarafından belirlenen uygun olan zamanda uygulandığında işe yaradığını öğreninde jyotish ve doğru zamanlama sistemine kaldığım hayranlığım ile devam etti. 

Şimdi sizlere ayurveda hakkında temel bilgiler vereceğim. 

Sağlılık halini üç dosh halinde sınıflandırılan bedensel tiplemenin (vata, pita ve kapha) dengeli bir hali olarak tanımlanır. 

Beden yedi farklı doku tipine sahiptir. Yedi dhatu yani namı diğer bedensel doku, üç mala namı diğer atık ürünler, sırasıyla prana, teja ve ojas vata, pitta ve kapha) ve karmanın farklı etkileri üzerine bir denge kurar. 

Vücudun yedi farklı doku tipi ise şunlardır : rasa (plazma), rakta (kan), mamsa (kas), meda (yağ), asthi (kemik), majja (sinir veya bağ dokusu) ve shukra / artava ( erkek ve dişi üreme dokuları). 

Vücut üç atık ürün üretir: idrar, dışkı ve ter. 

Tüm bedenimiz ise karma ürünüdür. Bedenin sağlığının varlığı ve bozulması karmik etkilere bağlıdır. 

Karma yasası kaçınılmazdır ve tüm hayatımız karma akışı içindedir. Tüm bu faktörler dengede olduğunda, kişi iyi bir sağlıklılık hali ile yaşamını devam ettirir. Bununla birlikte, yanlış beslenme, uygun olmayan yaşam tarzı, çevre ya da duygular nedeniyle, kişi sırayla hastalığa yol açabilecek bir dengesizlik yaşayabilir.

Ayurveda, hastalık sürecinde patogenez veya samprapti olarak bilinen çeşitli aşamalardan oluşur. Hastalık süreci, sızdıran bir musluğun analojisi – çalışma mekaniği kullanılarak gösterilebilir. 

Şimdi nasıl hasta oluyoruz ve bunu ayurvedik tıbbında nasıl tanımlıyoruz sizlere biraz bu aşamalardan bahsedeyim. 

Hastalık süreci, uyumsuz yiyeceklerin, uygunsuz yaşam tarzı, karışık ilişkiler ya da çözülmemiş duygular ile birleştirildiği bir "sızıntı" ile başlar. Bozuk musluğun sürekli sızıntı yapması gibi … Bu faktörler, karşılık gelen dosha etkinleşince birikir ve birikmeye başlar. 

Birinci aşama : Sanchaya

Samprapti'nin bu aşamasına sanchaya – namı diğer birikme denir. Vata kolonda, pitta bağırsakta ve kapha midede birikir. Bu birikim musluğun altındaki maşrapanın zamanla dolup taşması gibi belli bir limiti aştığında , sağlıklılık hali kaybedilir. 

İkinci Aşama : Prakopa

Sızıntı fark edilir ve kesilir ise sağlıklılık haline tekrar  geri dönülür. Sızıntı devam ederse, su maşrapayı doldurur. Bu aşamaya, dosha'nın ağırlaştığı ve kendi bölgesinde yükseldiği prakopa adı verilir. Prakopa, birikmiş dozik şiddetlenme veya provokasyon seviyesini yükseltmek anlamına gelir. 

Üçüncü aşama : Prasara

Ağırlaşma devam ederse, maşrapadan sızıntı taşar. Bu aşama dosha bölgesini terk ettiği, genel dolaşıma girdiği ve vücuda yayıldığı prasara veya difüzyon olarak bilinir. 

Dördüncü aşama : Sthana sanshraya

Dosha vücuda girer ve zayıf bir alanda kalır (khavaigunya); bu zayıf bir doku, organ veya sistem olabilir. Samprapti'nin bu dördüncü aşaması, doshaların lezyon bölgesine sızması olan sthana sanshraya olarak bilinir. 

Beşinci aşama : Vyakti

Uyuyan hastalık tohumları havaigunya uyanır ve filizlenir , böylece sağlıklılık hali kaybedilir. Samprapti'nin beşinci aşaması vyakti veya tezahürdür. Dosha bir bölgeye yerleşince “hastalık tohumları” filizlenir ve bir hastalığın belirti ve semptomlarını gösterir. 

Altıncı aşama : Bheda

Altıncı ve son aşama bheda'dır. Dengesiz dosha tamamen bir hastalık olarak kendini ifade etmiştir ve teşhis edilebilir. “Tohumlar” meyve veren bir ağaç yaratmıştır artık . Artık başka başka küçük hastalıklar olan hastalık meyveleri üretir hale gelmiş oluruz…

Şimdi sağlıksızlık halinde duyguların öneminden bahsedelim . 

Duygular sağlılık halinde önemli bir rol oynamaktadır. Korku, güvensizlik, kaygı ve gerginlik duyguları olan bir kişi, vata'yı arttırmış demektir. 

Öte yandan, iddialı, mükemmeliyetçi, eleştirel, öfkeli veya yargılayıcı bir insanın yüksek pita sahibi olma eğilimi olacaktır. 

Benzer şekilde açgözlülük, bağlanma ve sahiplenme deneyimleyen bir kişi kapha'yı yükseltmiş olacaktır.

Şimdi ise Ayurveda ve Jyotish bağlantısını azıcık anlatalım …

Bir Ayurveda doktoru bir kişinin prakruti veya doğuştan gelen metabolik özelliklerini algılayabilir. Bu özellikleri prakruti denilen bir metodla; vata, pitta ve kapha'nın tanımlayı kodları ile yapılır. Bu bir kişinin karmik kodudur. 

Hekim ayrıca bir kişinin vikruti veya mevcut uyuşturucu dengesizliği durumunu söyleyebilir. Vikruti kişinin karmik eylemlerinden kaynaklanmaktadır. 

Doktor daha sonra hastaya uygun diyet, yaşam tarzı vb. reçetesini verir. Bir hastalığa genetik yatkınlık varsa, doktor genleri iyileştirmek için rasayana (gençleştirici tonik) verebilir. Doktor ayrıca, kişinin karma ve dharma hakkında bilgi edinmek için bir jyotishi veya Vedic astrolog tavsiyesi almasını da önerebilir. Jyotishi, iyileşmeye yardımcı olmak için astrolojik reçete - astrolojik ilaçlar önerebilir.

Sırada karma ve sağlılık hali ilişkisini tanıtalım …

Dört geniş karma kategorisi var: sanchita, prarabdha, kriyamana ve agama. 

Sanchita, hafıza anlamına gelir, biriktirilmiş karmadır. 

Prarabdha “önü doldurulmuş” demektir. Kötü alışkanlıkların ya da kötü birikimlerin sonucunu şimdi yaşadığımız sanchita kısmıdır.

Kriyamana karma şimdi yaptığımız eylemlerdir. Kriya kendiliğinden oluşan bir eylemdir. 

Sonra, kelimenin tam anlamıyla “henüz gelmedi” anlamına gelen bir agama karması var. Bunun adı ölümdür. 

Mevcut bir dosik bozukluk sanchita karmasından kaynaklanıyorsa, yanlış beslenmenin iyileştirilmesi ve yaşam tarzının değiştirilmesi nedeniyle bunu düzeltebiliriz. Sanchita karmalar astral bedenimizde birikir.

Prasara aşaması (yayılma), kriyamana karma (şimdiki eylemlerimiz) nedeniyledir. Şu andaki yaşam tarzımız, iş stresi veya karışık ilişkilerimizin tümü katkıda bulunan faktörler olabilir. 

Sanchita karmalar astral bedenimizde birikmiş kodlar , bune tıp dilinde genetik alt yapı denir , hastalık tohumları olarak bağ dokusumuzun derinliklerinde birikmiş olan prarabdha'yı, bağ dokusunun matrisinde derin olarak biriktirmemizi sağlamak için bazı karmaları zorluyorlar. Bu, genetik kodlarımızda biriken yatkınlık bir khavaigunya veya kusurlu alan yaratır. Sanchita ve kriyamana arasında prarabdha olarak deneyimlediğimiz şey budur.

Tüm kriyamana ve prarabdha karmalarımızı temizlediğimizde sanchita karma ölür ve moksha ya da kurtuluş yaşanır. Bu durumda, farkındalık her anımızı ve eylemimizi doldurur. Kriyamana'nın alevi sanchita'yı yakar. Prarabdha karmayı kızartır ve kavrulmuş tohumlar filizlenmez. Ancak, bizim kriyamana'mız genellikle o kadar eksiktir ki, sanchita karmamızı yaşarız.

Eğer sanchita karmamızı- genetik altyapı eksikliğini ödeyemez isek , tamamlamazsak acı çekeriz.  

Panchakarma, biriken doshaların derin bağ dokusundan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir detoksifikasyon programıdır. Doshalar, amma (toksinler) ve safsızlıklar giderildiğinde, birikmiş prarabdha karması ortadan kaldırabilir. Ancak ve ancak prarabdha tohumları çıkarıldıktan sonra dokular gevşeyebilir. Bu deteoksifikasyon bir mutluluk, refah ve sağlık hissi verir. İyileşme sürecinde olumlu düşünce, dikkat, doğru niyet, ibadet ve meditasyon da hayati öneme sahiptir.

Bu demek oluyor ki , tüm eylemlerimizi dikkat ateşine, farkındalık ateşine sunmalıyız. Geçmişlerden yani atalardan gelen karma tohumları kavrulursa, kavrulmuş tohumlar filizlenemezler. 

Kriyamana yani şu anki eylemlerimiz için  sağlıklanma eylemi hareketin adamıdır, her kriyamana karmasını toplam farkındalıkla yapmalıyız, onu taşımak yerine dinlemeli ve bırakmalıyız, kartalın uçuşunun eylemi gibidir. Bilincimiz gökyüzünde bir iz bırakmaz, tek bir gölge almadan kristal gibi havada süzülmeli. 

Ez cümle toparlar isek , kriyamana artık sanchita haline geldiğinde yani mevcut yaşamdaki olumsuz eylemler artık kanıksanmış olanlar , agama olur. Kriyamana için manevi farkındalıkla hayatın tadını çıkarabiliriz. Sonra hayat bir pespembe ilahi bir oyuna dönüşür. Ölüm anında, farkındalık ve barışla ölürseniz, her şeyi bırakır ve özgürleşirsiniz. 

Yine kafaları yaptım bir milyon … Bu konu çoooookkkkk uzun ve derin  ve bundan sonra ayurveda ve jyotish arasındaki bağlantıyı sizlere iletmek için yazacağım … 

Şimdilik benden bu kadar 
Takipte kalın 

Yıldızlara Fısıldayan Kadın 
Gülşen Kayıkcı


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: