29 February 2020

Mart 2020 : Yıldızlar Burçlara Neler Fısıldıyor ?


Merhabalar , 
Mart 2020 geldi çattı … 
Mart ayındaki önemli tarihleri ve görünümleri sıralayalım : 
 • 1 - 9 Mart 2020 : Merkür geriye doğru gider.
 • 7 Mart 2020 : Jupiter Uttara Ashadha Nakshatra’da, Uzun Vargottama süreci
 • 9 Mart 2020 : Merkür Kova'da düz harekete geçiyor
 • 14 Mart 2020 : Güneş balıkta 
 • 18-22 Mart 2020 : Mars Jüpiter gezegensel savaşı. Kesin birleşim 20 Mart'ta
 • 22 Mart 2020 : Mars, Oğlak burcunda yücelir 
 • 28 Mart 2020 :  Boğa'da Venüs – Ağustos ayna kadar Venüs Boğa’da kendi burcunda 
 • 29 Mart 2020 : Jüpiter Oğlak burcunda ve Satürn ile birlikte kavuşumda, vargottama ve zayıflama halinde
 • 30 Mart - 2 Nisan 2020 : Oğlak'ta Mars Satürn gezegensel savaşı, 31 Mart'ta tam kavuşum

14 Mart 2020'de Güneş Kumba Rasi'den Meena Rasi'ye geçiyor , yani Türkçesi Kova’dan Balık burcuna . Venüs bu ay boyunca çoğunlukla Mesha Rasi'de  yani Koçta lacak. 17 Şubat 2020'de başlayan Merkür gerilemesi, 10 Mart 2020'ye kadar Kumba Rasi'de – Kova’da sona erecek. Merkür bu ay boyunca Kumba Rasi'de – Kova’da kalacak. Mars, 22 Mart 2020'de Satürn ile birleşeceği Makara Rasi'ye – Oğlak burcuna geçecek.  Satürn ve Mars birleşimi bu ay için önemli bir olay olacak.

Rahu tüm ay boyunca Dhushu Rasi'de- Yay burcunda , Ketu ise Midhuna’da – İkizler burcudna kalacak. Satürn bu ay Makara Rasi'de – Oğlak burcunda tamamen işlevsel olacak. Jüpiter, 29 Mart 2020'de düzenli bir geçiş olmayan adhi saram – rahatsız konumda olarak Makara Rasi'ye – Oğlak burcuna girecek.

Makara Rasi'deki – Oğlaktaki Jüpiter ve Mars birleşimi, Guru Mangala yoga ve neecha banga raja yoga oluşturacak.  Jüpiter ve Satürn birleşimi 29 Mart 2020'den itibaren başka bir Neecha Banga Raja yoga oluşturacak. Bu ayın sonunda, Satürn, Jüpiter ve Mars birlikteliği dünya liderliği, siyaseti, ekonomi politikalarında önemli değişiklikleri karşımıza çıkaracak. Bu husus, borsa hareketliliklerinin yanı şıra ekonomik iflasları da ortaya çıkaracaktır. İktidarda olan ancak bulunduğu koltuğu hak etmeyen insanlar 22 Mart 2020'den itibaren zor zamanlar geçirecekler.

Herşey mibu kadar kötü ? Hayır değil.  Venüs'ün Boğa'daki uzun ve iyimser misafirliği azıcık bizleri rahatlatacak … 

28 Mart - 31 Temmuz 2020 : Venüs Boğa burcunda, Malavya Mahapurusha yoga oluşturuyor ve Boğa, Aslan, Akrep ve Kova yükselenlere Lakshmi'nin nimetlerini getiriyor. Türkçesi başarı, para ve zenginliğini getiriyor. 
 • Boğa Burcu : Hayatın tüm alanlarında mutluluk ve başarı sende, şımarabilirsin...
 • Aslan burcu: Profesyonel fırsatları kaçırma
 • Akrep burcu : İlişkilerde mutluluk sende 
 • Kova : Evde ve yuvada mutluluk sende 

Şimdi gelelim Oğlak burcundaki gezegen partisine ..

Mart ayında, Mars ve Jüpiter'in Oğlak burcuna geçmeleri ile Satürn'ün buradaki yalnızlığı sona eriyor – bu üç gezegen Oğlak'ta olacak artık. Mars yücelecek, Satürn kendi burcunda olacak ve Jüpiter zayıflamış olsa da, Vargottama halde. 

Oğlak burcundaki üç önemli gezegen, insanoğlu gündemine olağanüstü bir vurgu yapacak. Oğlak demokratikdir ve eşitlikçidir; ego ve otokrasi için zamanı yoktur - bu dönemde birçok liderin egosunun yerlebir olduğunu göreceksiniz. İktidardakilerin sıradan insanı dinlemesi gerekecek artık … hani ne diyorlar … halka inmek … 

31 Mart'ta Mars Satürn kavuşumu yaşanacak ve 30 Mart'tan 2 Nisan'a kadar bu gezegensel savaş özellikle hepimiz için çalışıyor olacak. Ne gibi mesela… Önce Mars Saturn kavuşumu anlatalım … 

Mars kabaca iki yılda bir kez Satürn ile koyun koyuna gelir. Bununla birlikte, bazen, bir veya iki gezegenlerin geriye doğru hareketi nedeniyle, zamanlama değişse de , bu kucaklaşma özellikle ve özellikle öldürücüdür, ama bu kombinasyonun arketipik enerjisinin son derece sembolik olması nedeniyle de ilahidir. 
Nasıl ki ? Şöyle ki ?

Mars bir silah ve Satürn ağır bir metaldir. Bir balta , balyoz , yumruk sallamak için güç gerekir ve hedefinize tam olarak nerede vurulacağını bilmeniz gerekir ve baltayı salladıkan sonra balta hedefe saplanında büyük bir kanlı karmaşa yaratır. Balta, kafanın kesilmesi , bitmesi gereken idam edilmesi için kullanılan bir araçtır ve bu araç ancak ve ancak yetenekli bir uygulayıcının elinde en iyi araçtır. Bu ölümcül demir yumruğun inmesi bittikten sonra, belli bir kaçınılmazlık ile sonuçlanır eylemler...

Bu iki gezegen en etkili zararlı gezegenler olarak kabul edilir; kombine kuvvetleri yararsız, olumsuz ve sert olur. Neredeyse iki ay süren bu süreç, sorunlu ve zahmetli olabilir. Olumsuz düşünce süreci nedeniyle, kişi komplo kurabilir ve herhangi bir suçu başkalarına yanlış yönlendirebilir, iftira atabilir, aynı anlamda bazıları da iftiraya uğrayabilir.  Bu etki altında aldatma ve aldatma da yapılabilir. Ahlaksız faaliyetlere dahil olmasından dolayı, aile hayatında rahatlık ve mutluluk kalmaz... 

Bu bağlanma, kişiyi aynı zamanda, ciddi, iddialı, dengeli bir zihin ve perspektif ile odaklanmış ve onların yaşlarından daha akıllı bir hale getirir. Mars ve Satürn'ün birleşimi sağlık komplikasyonları yaratabilir. Bu kombinasyonun etkisi altında, Birisi faaliyetlerini dramatize edebilir ve propagandayı katı bir mahkumiyetle yayabilir. Sosyokültürel imaj, aidiyet ruhu ve grup entegrasyonu eksikliğinden dolayı da isim lekelenebilir. 

Olumlu ön, sıkı çalışma, dayanıklılık ve beceriklilik için kapasite üretir bu demir yumruk . Öfke bir şekilde kontrol edilirse, enerji yapıcı olarak kullanılabilir. Aslında bu enerji, sıcak ve soğuğun dinamik bir birleşimi. Mars, herhangi bir görevi yerine getirmek için yeterli enerjiyi verir, Satürn ise hassas bir kontrolcüdür, ancak engel değildir. Bu, bireysel düzeyde nasıl ilerlemeniz gerektiği bize gösterir. Aradaki küçük hayal kırıklıklarından geçtiğinizde, çok sayıda zor iş ve üretken sonuç elde edersiniz. Fiziksel aktiviteleriniz için sağlam ve planlı bir yaklaşım geliştirmek ve durumun taleplerine göre kendinizi hızlandırmayı öğrenmek için karşı karşıya kalırsınız. Bu, sık sık iş yükünüzün ve daha fazla sorumluluğunuzun olduğu ve planınızı önceliklendirmenizi gerektiren bir zamanı da gösterir.

Mars, ateşli bir gezegen olmakla birlikte, güneydoğu yönüyle ilgili temel unsur olan Ateş'in önemi ortaya çıkmakta. Satürn, birincil element olan Hava ile ilgilidir ve kuzeybatı yönüne önem verir. Her ikisi de, doğumsal doğum işaretlerine yeterince sıkıntı yaratabilecek güçlü enerjilerdir. Yani ülkemiz açısından düşünür isek , kuzeybatıdan gelen güçler , güneydoğuda demir yumruk sallarlar . Afrin hareketlerinde demir yumruk ... Neyse bu konuyu başka zaman açacağız...

Her iki gezegen de kedere ve acıya neden olan büyük bir malefiktir. Sürekli gecikmeler ve engeller de stres yaratabilir ve sizin için son derece sinir bozucu olabilir. Herhangi bir çatışmayı veya yasal savaşı davet ederseniz, daha sonra tövbe edebilirsiniz. Mars, genç nesil, saldırganlık, öfke, farklılıklar ve tartışmalar gibi bir dizi enerji temsil eder. Diğer taraftan Satürn, yaşlı nesilde olduğu gibi, ıstırap, zorluklar, engeller ve zararlar ile özdeşleştirilir. Genç kuşak ve yaşlı kuşak kavgası ...

Mars Satürn kavuşumu  oldukça etkilidir. En karanlık arzularınızı ateşleyebilir veya en zorlu görevleri tamamlamak için dayanıklılık ve sabır verebilir. Natal durumlar kendi rollerini oynayabilir, ancak bu geçişe nasıl yaklaştığınıza ve başlangıç enerjisini nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Bu zor transit ile baş etmenin en iyi yolu alçakgönüllü, gerçekçilik, pratiklik, ayaklarınızı yerde tutmak ve makul olmaktır. Tüm gezegenler güçlüdür, hatta zayıflatılmış Jüpiter Vargottama'dır, ancak Satürn'ün kurallarına uymaları gerekir. Bu dönemde fazla harcamaklardan kaçının, kendinizi ailenize, topluma, dünyaya faydalı şeylere verin , karşılığını alacaksınız. Satürn karşılıksız bir şey vermez ve Oğlak da hiçbir fedakarlık yapmaz, bu dönemde ancak ve ancak çalışır- çabalar iseniz ödüller alırsınız. Bazı zorluklar veya engeller ile karşılaşırsanı da önleminizi alın ve sakin olun.

İlaveten Mart ayında : Transit Kal Sarpa Yoga var … 

Kal Sarpa Yoga, Rahu’dan Ketu’ya gidildiğide , tüm gezegenler araya sıkıştığında olur. Bu rahatsız edici bir transit ve bu dönemde özellikle hayatımızı gönüllü olarak belirsizleştirmemeye kendi kendimizin kuyusunu kazmamaya dikkat etmeliyiz. Bazen başka da seçeneğimiz yok; ancak, yaptığınız seçimler konusunda daha dikkatli olmalı ve herhangi bir karar verirken dikkatli olmalısınız.  

Size dikkatli olmanız gereke tarihleri özellikle yazıyorum. 
 • 24 Şubat'tan (Mars'ın Ketu ile birleşmesi) - 4 Mart'a kadar kala sarpa  yoga var , 4 Mart sonrasında Ay yogayı kırıyor.
 • 17 Mart'tan (Ay kavuşum Ketu) 31 Mart'a kadar kadar kala sarpa  yoga , 31 Mart sonrasında Ay yogayı kırıyor.
 • 13 Nisan'dan (Ay kavuşum Ketu) 27 Nisan'a kadar kadar kala sarpa  yoga , 27 Nisan sonrasında Ay yogayı kırıyor.
 • 10 Mayıs'tan (Ay kavuşum Ketu) 25 Mayıs'a kadar kala sarpa  yoga , 25 Mayıs sonrasında Ay yogayı kırıyor.

Ay Kal Sarpa'yı kırdığında, Kemadruma yoga nedeniyle duygularımız dağınık  ve belirsizdir , bu nedenle eylemlerimizden önce duygularımızdan emin olmalıyız. 

Şimdi gelelim , en çok merak ettiğiniz yere … Sana bana ne olacak ???

Janmarasi Koç 

Güneş, bu ayın ilk yarısında elverişli konumu gösteren 11. Evden, ayın kinci yarısı ise 12. evinizden geçiş yapacak. 11. evinizdeki Merkür iyi şanslar vermeye devam edecektir. Bhakya sthana'nın 9. evindeki Jüpiter, Mars ve Ketu kavuşumu, 22 Mart 2020'ye kadar hızlandırılmış büyüme ve başarı şansı verecek. 

Janma Rasi'nizdeki Venüs 9 Mart 2020 civarında size iyi haberler getirecek. 3. evinizdeki Rahu da servetinizi artıracak. 22 Mart 2020'ye kadar başarılı olmaya devam edecek bol miktarda pozitif enerji ile sarmalanmış durumdasınız. 

Mars ve Satürn'ün 10. evinizde bir araya gelmesi daha fazla zorluk yaratacağından 23 Mart 2020'den sonrasında dikkatli olmalısınız. Jupiter'in 29 Mart 2020'de adhi saram olarak 10. evinize geçişinin yanı sıra işleri daha da kötüleştirecek, ancak etkileri sadece önümüzdeki ay Nisan 2020'ye kadar fark edilebilir.

Janmarasi Boğa

10. evinizde ve 11. evinizde güneş geçişleri bu ay boyunca iyi sonuçlar verecekt. 10. Evinizdeki Merkür iyi sonuçlar verecek. 12. evinizdeki Venüs aile problemleri yaratacak. 9. evinizdeki Satürn karışık sonuçlar verecek.

Mars, Ketu ve Jüpiter 21 Mart 2020'ye kadar birlikte acı bir deneyim yaşatacak. Normalinden daha fazla aile probleminiz olabilir. Ofis politikaları ve kavgalar , iş ortamında barışı ortadan kaldıracaktır. Hayatında neler olduğunu kabul etmekte zorlanacaksın.

Ancak 22 Mart 2020'ye geldiğimizde, sorunların yoğunluğu azalacak. 30 Mart 2020'ye geldiğimizde ise iyi değişiklikler göreceksiniz. Önemli kararlar almak istiyorsanız, 4 hafta daha beklemeye değer.

Janmarasi İkizler

9. evinizde ve 10. evinizde güneş geçişleri 15 Mart 2020'den itibaren iyi sonuçlar verecektir. 9. Evinizdeki Merkür harika görünmüyor. Ama 11. evinizdeki Venüs iyi şanslar getirecek.

7. evinizde Mars ve Ketu ile Janma Sthana'nızda Rahu harika görünmüyor. Ancak Jüpiter, Guru Mangala Yoga oluşturarak Mars ile birlikte çalışıyor. Ayrıca Jüpiter, Janma Rasi'nizde Rahu'ya yanışıyor. Yanisi iyi finansal gelir ve servetlerin tadını çıkaracaksınız, ancak sadece 21 Mart 2020'ye kadar.

Mars, 22 Mart 2020'de 8. evinize geçecek ve Satürne katılacak. Bu durum, bir gecede negatif enerjileri tetikleyecek. 29 Mart 2020'de adhi saram olarak 8. evinize geçen Jüpiter de acı bir deneyim yaratacak. Genel olarak 21 Mart 2020'ye kadar iyi şanslara sahip olacaksınız ve sonra ani bir çöküş mümkün, dikkatli olun . 

Janmarasi Yengeç 

8. evinizde ve 9. evinizde güneş geçişi iyi sonuçlar vermeyecektir. 12. evinizdeki Rahu endişe ve gerginlik yaratacak. Runa roga sathru sthana üzerinde Jüpiter, Mars ve Ketu birlikteliği sağlık sorunları yaratacak. 8. evinizdeki Merkür, iletişim sorunları yaratacaktır.

7. evinizdeki Satürn, eşinizle çatışmalar yaratabilir. 10. evinizdeki Venüs de harika görünmüyor. 6. evinizdeki Mars iyi görünüyor. Ancak negatif enerjilerin miktarı çok daha yüksektir. Zorlu bir ay daha geçmeniz gerekiyor.

İyi haber, Jüpiter'in 29 Mart 2020'de adhi saram olarak 7. evinize geçecek. Yani, 30 Mart 2020'den itibaren birkaç ay boyunca iyi şansa sahip olacaksınız.

Janmarasi Aslan

7. evinizde ve 8. evinizde güneş geçişi size iyi bir sonuç vermeyecektir. 11. evdeki Rahu iyi şans sağlayacak. 7. evdeki Merkür, iletişim sorunları nedeniyle eş ile küçük çatışmalar yaratabilir. Runa roga sathru sthana'nın 6. evindeki Satürn size iyi şanslar getirecektir.

Poorva Punya Sthana evinizdeki Jüpiter ve Mars kavuşumu, servetinizi birkaç kat artıracaktır. Bhakya sthana'nın 9. evindeki Venüs de iyi görünüyor. Genel olarak bu ay bile büyümeniz ve başarınız üzerinde durdurulamaz olacaksınız. Kim tutar sizi. 

Ama Jüpiter 6. evinize geçtiğinde ızdırap yaratacağından 29 Mart 2020'den itibaren dikkatli olmalısınız. Bu alanlarda yavaşlama yaratacaktır, ancak etkileri sadece önümüzdeki aydan itibaren fark edilebilir. Genel olarak bu ay herhangi bir aksilik olmadan iyi şansla doludur.

Janmarasi Başak 

Güneş, 14 Mart 2020'ye kadar elverişli konumu gösteren 6. Evinizde ve sonrasında 7. Evinizde olacak. Rahu ve Ketu iyi sonuç vermeyecek. Mars ve Jüpiter kavuşumu da büyümenizi, özellikle sağlığınızı etkiler. 8. evinizdeki Venüs, finans servetlerini artıracak. 6. evinizdeki Merkür iyi görünüyor.

Bu ay karışık sonuçlar göreceksiniz. Kariyerinizde ve finansınızda iyi değişiklikler olacakken ancak sağlık ve aile sorunları devam edebilir. İyi haber şu ki, Jüpiter 29 Mart 2020'de adhi saram olarak Poorva Punya Sthana'nın 5. evine geçiyor. Yani ay bitişi ile işler yoluna girecek. 

Janmarasi Terazi

Ay başlangıcında 5. evinizde olan Güneş 14 Mart 2020'den 6. Evinize geçecek ve iyi sonuçlar verecek. 5. evinizdeki Merkür ve 7. evinizdeki Venüs iyi görünmüyor. Hem Jüpiter hem de Satürn iyi yerleşlmediğinden, bu sizin için acı verici bir ay olacak.

3. evinizdeki Mars ve Ketu kavuşumu biraz rahatlama sağlayabilir. Ancak 9. evinizdeki Rahu, sorunların yoğunluğunu artıracak. Önemli kararlar almak istiyorsanız, mutlaka bir bilene danışın. 

Mars ve Satürn kavuşumu 22 Mart 2020 ve 29 Mart 2020 arasında ani bir çöküş yaratacak. Jüpiter 29 Mart 2020'de adhi saram olarak 4. evinize geçtiğinde önemli bir rahatlama yaşayacaksınız.

Janmarasi Akrep

4. evinizde ve 5. evinizde güneş geçişi olumlu sonuç vermeyecektir. 6. evinizdeki Venüs bazı engeller yaratacak. Ancak 4. Evdeki Merkür iyi görünüyor. Mars ve Jüpiterin 2. evinizdeki kavuşumu, servetinizi artıracaktır.

3. evinizdeki Satürn ile  karşılaştığınız sorunlara kalıcı çözümler sunacaksınız. Mars, 22 Mart 2020'de 3. evinize geçtiğinde özgüven, cesaret ve enerji düzeyinizi artıracaktır. Jüpiter, adhi saram olarak 3. evinize geçse da, bu ay Mart 2020'de herhangi bir aksilik yaşamayacaksınız.

Hayatınızın birçok alanında başarı ve mutluluk görmeye başlayacaksınız. 09 Mart 2020 civarında para girişi bekleyebilirsiniz. Uygun maha dasa içinde iseniz ününüze ün katabilirsiniz. 

Janmarasi Yay

3. evinizde ve 4. evinizde güneş geçişi bu ay boyunca iyi sonuçlar verecek. 5. evinizdeki Venüs de bu ay boyunca iyi görünüyor. Ancak 3. evinizdeki Merkür gecikmeler ve iletişim sorunlarına yol açacaktır.  Rahu ve Ketu bu ay sizin için iyi değil.

2. evinizdeki Satürn'ün size yardım etmesi pek olası değil, çünkü Janma Guru'nun zararlı etkileri olumsuz hissedilecek. Mars da bir araya geldiğinde ise öfke nöbetleri geçirebilirsiniz. İşler sizin kontrolünüz dışında olabilir. Kaygı ve gerginlik yaşayacaksınız.

Hayatınızdaki bu kötü etkiyi azaltmak için manevi gücünüzü artırmanız gerekir. 29 Mart 2020'de adhi saram olarak 2. Evinize geçen Jüpiter durumunuzu iyileştirecektir. Ancak olumlu etkileri sadece önümüzdeki ay fark edilebilir - Nisan 2020 ve sonrası.

Janmarasi Oğlak

Ay başlangıcında 2. evinizde olan Güneşim 14 Mart 2020'den itibaren 3. Evinize geçmesi olumlu sonuçlar verecek. 2. evinizdeki Merkür iyi sonuçlar verecek. 4. evdeki Venüs de iyi şanslar sunacak. 6. evinizde Rahu ve 12. evinizde Ketu iyi sonuçlar vermeye devam edecek.

Viraya sthana'nızda Jüpiter ve Mars birleşimi daha fazla masraf yapmanıza neden olacak iken , Janma Rasi'deki Satürn, 22 Mart 2020'ye kadar büyümenizi etkilemeyecektir. Yani işler kontrolünüz altında olacak. 22 Mart 2020'ye kadar iyi bir ilerleme kaydedeceksiniz.

Ancak, Satürn ve Mars'ın Janma Rasi ile birleşmesi acı bir deneyim yaratacağından, bu ayın son haftasında daha dikkatli olmanız gerekiyor. 22 Mart 2020'den itibaren önemli kararlar almaktan kaçının. Mutlaka bir bilene danışın. 

Janmarasi Kova 

1. ve 2. evinizde güneş geçişi iyi sonuçlar vermeyecek. Janma Rasi'deki Merkür bazı fiziksel rahatsızlıklar yaratabilir. 5. evinizdeki Rahu ailevi sorunlar yaratacaktır. Ancak 11. evinizdeki Jüpiter ve Mars birleşimi Guru Mangala Yoga oluşturacak ve bol miktarda pozitif enerji sağlayacaktır. Rahu, Merkür ve Güneş iyi durumda olmasalar bile olumsuz bir sonuç fark etmeyeceksiniz.

3. evinizdeki Venüs iyi şans getirir. 12. evinizdeki Satürn'ün büyümenizi zaten etkilemesi olası değil. Bu ay para girişiniz olacak. Finansal durumunuz mükemmel görünüyor. Su akarken doldurun testiyi...

Ancak Jüpiter 12. evinize geçecek  ve ızdırap yaratacağından 29 Mart 2020'den itibaren dikkatli olmalısınız. Bu durum yavaşlama yaratacak, ancak etkileri sadece önümüzdeki aydan itibaren fark edilebilir. Genel olarak bu ay herhangi bir aksilik olmadan iyi şansla dolu.

Janmarasi Balık 

12. ve 1. evinizde güneş geçişi iyi sonuçlar vermeyecek. Rahu ve Ketu'dan hiçbir fayda bekleyemezsiniz. 12. evinizdeki Merkür, iletişim sorunları yaratmaya devam edecektir. 10. evinizdeki Jüpiter ve Mars kavuşumu kariyer gelişiminizi etkileyecektir.

İkinci evinizdeki Venüs, finansal büyümenizi artıracaktır. Labha sthana'nın 11. evindeki Satürn, finansal sorunlara kalıcı bir çözüm verecektir. İlk birkaç haftada yavaşlama olsa da, bu ayın ikinci yarısı mükemmel görünüyor.

22 Mart 2020'de 11. evinizde Mars ve 29 Mart 2020'de Jüpiter 11'inci eve geçişi 11. evinizi birçok kez güçlendirecektir. 23 Mart 2020 ve 31 Mart 2020 arasında iyi haberler duyacaksınız.

Şimdilik benden bu kadar 
Herkeslere hayır getiren bir ay olsun … 
Takipte kalın 

Yıldızlara fısıldayan Kadın 
Gülşen KayıkcıHadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: