17 March 2020

Badhaka Sthana, Badhakesh, Haritanın Laneti, Çin Haritası Üzerine Bir Uygulama


Son birkaç on yılda, Jaimini prensiplerini kişinin hayatındaki gezegensel dönemler olan Parashara dashalarına göre yorumlanması konusunda daha da güvende hissetmeye başladım kendimi. İki astrologdan bilinen bir olay için aynı haritayı analiz etmesini istersek, farklı kurallar, teoriler ve ilkeler kullanarak iki ayrı analiz yapacaklarına sık sık şahit oluyoruz. Kardeşim hangisi doğru bunun ? …

Böyle bir örnek, fikir birliğinin olmadığı ve astrologların bu kuralı rastgele kullandıkları Badhaka-sthana (zarar / tıkanmaya neden olan “evler” anlamına gelen ve doğum haritasında “badhak”olarak adlandırılır.) ilkesidir.

Vedik astrolojinin kutsal kitabı Brihat Parashar Hora Shastra (BPHS), Badhaka sthana'yı (“bhava” kelimesi, birbirinin yerine kullanılır, yani ev anlamına gelen “sthana” ile aynıdır) şöyle tanımlar:

“Tüm hareketli burçlar için, kendinden sonraki 11'inci ev badhaka sthana, tüm sabit burçlar için, kendinden sonraki 9. Ev onların badhaka sthanası ve tüm dual burçlar için, kendinden sonraki 7. Ev onun badhaka sthanası.”

Yani zodyakın 12 burcu için badhaka-sthanaları şunlardır:


Jaimini ilkelerine göre, badhaka sthana en zararlı ve zor olarak kabul edilir. Badhaka, kelimenin tam anlamıyla “Engellemek” anlamına gelir - bu özel ev, ezici, taciz edici, acı verici, engelleyici ve yaralanmaya neden olan olayları getirir. Yaralanma ve zarar görme türü, doğum haritasındaki diğer faktörlere göre incelendiğinde sağlık, itibar, aile, kariyer, vb. gibi çok sayıda alan ile ilişkili olabilir. 

Soru şu ki ; bu zorlu dönem bir kişinin hayatında ne zaman ortaya çıkar? Genellikle, astrologlar badhaka-sthana'yı gezegeninin dasa dönemi boyunca olumsuz sonuçlar veren zararlı bir ev olarak görürler. Ne yazık ki, birçok astrolog bunu en popüler, Nakshatra tabanlı dasha sistemi Vimshottari'ye kendi değişiklikleriyle uyguluyor. Ancak bu yanlış.

Sadece bhavalara (evler) dayanan bir Jaimini dasha olan Chara dasha uygulanmalıdır. Badhakasthana “rasi tabanlı” bir kavramdır ve Chara dasa gibi rasi tabanlı bir dasa ile kullanmak daha mantıklıdır.

Şimdi nasıl analiz edeceğimizi yazalım. 
1. Badhak evinin yerini buldun mu ? Bakınız yukarıdaki tablo 
2. Badhak evin lordunun durumu nedir? Yücelmiş mi? Zayıflamış mı? Reto mu ? Arkadaşları veya düşmanları ile birlikte mi? İyi bir gezegen mi yoksa kötü bir gezegen ile mi birlikte ? 

Badhak veya Badhakesh, engeller veya kısıtlamalar anlamına gelir. Bu kısıtlamaları tanımlayamaz ve yönetmeye başlamazsanız yaşamınız boyunca stres yaşarsınız. Bunu haritanızda belirlerseniz zayıflığınızı belirlediniz ve şimdi bunları dikkatli bir şekilde yönetmenin zamanı geldi demektir.

Ayrıca  Badhak her zaman sorun yaratmaz. Badhakesh veya Badhak evinin lordu iyi yerleşmiş ise, o zaman bu konularda ilerleme bekleyebilirsiniz.

Haritanzda Badhak ve Badhakesh etkisini araştırdığınızda, sadece eve tahsis edilen konuları okumamalı, aynı zamanda Badhakesh'in bulunduğu burç ve evle birlikte etkilerini de okumalısınız. Badhakesh'iniz kötü durumdaysa iyi Karmalarınız çabalarınıza değer katacak ve hayatınızı daha değerli kılacaktır. 

Burada iki ilginç nokta var.  Jüpiter ve Merkür. Yükselen İkizler ve Başak ve Yay ve Balık. Her ikisi de çift burç olduğundan 7. ev badhak-sthanadır. 7. V aynı zamanda bir kendra evdir ve Kendra efendisi kendradhipati dosha olarak otomatik olarak etiketlenecektir. Böylece Jüpiter veya Merkür gezegeni , Kendhahipati dosha'nın yanı sıra badhaka olmanın da ek lekesini de taşır. İlginçtir, kendradhipati dosha düzeltilir ve lordu gezegen trikon evlere  yerleşmiş ise rahatlama elde edilir. Ancak, badhaka gibi hareket eden gezegen gerçekten de üçgen eve zarar verir.  Bu, daha yeni tomurcuklanan – yeni filiz değil mi … 

Bu nedenle, sırasıyla bu kuralları kullanmalıyız
1. Badhaksthana'da bulunan gezegenler, sahip oldukları evin beklentilerine zarar verir.
2. İkizler ve Başak yükselenler için Kendradhipati dosha esas alınr. 
3. Badhaksthana lordu trikona evde , yani bir bharitada 1., 5. ve 9. Evlerde ise , bu konum , bu evler için iyidir. 

Birçok kez kişi uygun bir gezegenin dönemindedir (Maha Dasha) ve çok çaba sarf eder, ancak hayal kırıklığı yaşar, tüm teşebbüsler,nde istenen sonuçları elde edemez, her alanda ve teşebbüslerde engeller ve başarısızlıklar vardır. İnsanların kaderin onları engellendiğini hissetmeye başlar. Ah be kahpe felek modları… İşte tam da bu dönemde Badhakasthan'ın lordu olan gezegenin neden olduğu bir engel var. 

Özellikle bilmem kim olan şu meşhur astroloğa gittim herşey çok güzel olacak dedi ama bir cacık yok diyenler, işte burası tam da sizin bilmeniz gereken ayrıntı … İyi bilinen meşhur astrologların çoğunun badhakesh yorumuna kötüleştiğini yazacağım, çünkü Badhaka gezegeninin imalarının Badhkasthan ve Badhkesh hakkındaki literatürün bulunmaması nedeniyle konunun anlaşılması ve aktarılması çok zordur. Klasiklerin çoğu sadece Badhaka gezegeni hakkında bilgi verir, detaylar hakkında bilgi vermezler. 

Şunu söyleyebilirim : bir Badhaka gezegeninin zayıflatılmış bir gezegene kıyasla daha zararlıdır. 

Güneş veya Ay Badhakesh olduğunda, kişi iktidar veya İş pozisyonunu kaybedecektir. Ofiste angaryalar yapacak. 

Mars veya Satürn Badhakesh gibi davrandığında, kazalar veya vücudun bazı bölgelerindeki en az hasar nedeniyle ölüm tehlikesi yaşatabilir. 

Venüs Badhakesh gibi davrandığında, karşı cins ile ilişkilerde sorunlar, taciz , şiddet vb yaşanır. 

Merkür bir Badhakesh rolünü oynadığında, akıl yürütmede çelişki veya iletişim sorunları. 

Jüpiter söz konusu olduğunda, mutluluk veya zekaya bağlı sorunlar olacaktır.

Rahu ve Ketu söz konusu olduğunda durum çok ciddidir: toplumdan dışlanma, psikoz vb.

Badhakesh  evdeki zararlı gezegenin  veya Upagraha'nın yerleşimine  bağlı olarak aşağıdaki sorunları da yaşanabilir. 
1.        Gulika veya Rahu ordaysa ise yılan tanrısının laneti yaşanır. 
2.        Satürn oradaysa, safsızlığı gösterir.
3.        Mars oradaysa, kötü yönetimi ve Karthikeya ile Badrakali'nin lanetini gösterir.
4.        Güneş oradaysa Lord Shiva'yı gösterir.
5.        Ay oradaysa, Durga'nın lanetini gösterir.
6.        Merkür oradaysa Krishna veya Vişnu'nun laneti.
7.        Jüpiter oradaysa, Samba Shiva'nın laneti.

Özetler isek : Badhaka bir blokaj veya engeldir ve kişisel büyümenizi engelleyen gezegenleri temsil eder. Hayatınızı yöneten bir gölge etkisi olan Rahu'ya benzer, ancak anlaşılması zor, çünkü görünmez. 

Bunlar iyi gezegenler olabilirler, ancak anlaşılması zor olan ve bilinçsiz hayatınızı yönetebilecek gizli gölge etkileri vardır. Bir bakıma, ele alamayacağımız çok temel bir gizli alan haline gelirler. 

Badhakanın bazen etki küçüktür ve bazen haritadaki en derin karmik etkiyi temsil edebilir.

Eğer hareketli yükselininiz varsa (Koç, Yengeç, Terazi veya Oğlak), gizli blok 11. ev lorduna bağlanır ve arkadaşlarınızla , gelirleriniz  ve sosyal gruplarla sorunlar yaratır. Bu ev işitmeye de bağlıdır, bu yüzden sadece uygun olanı duyma – işine geleni duyma eğilimi vardır. 

Sabit bir yükselen iseniz (Boğa, Aslan, Akrep veya Kova), 9. ev lordu bir blok oluşturur ve bu genellikle Gurular, babanız, maneviyat veya din ile gizli problemler olarak kendini gösterir. Bu blokaj, kişinin babasından veya Gurusundan doğru tavsiyeyi alamamak ile tezahür edebilir. Sabit burçlar değişimde sorun yaşayabilir ve bu ev dokunma ve duygu ile bağlantılıdır ve bu ev kapandığında ya duyarlılık eksikliği ya da duygulara ihanet etme eğilimi artar. 

Bu etkiye sahip bir kişi, dini veya maneviyatı, bir sınırlama olarak görür. Bu garip bir durumdur, çünkü 9. ev, maddi düzeyde birçok manifest olan iyi görünüm ve iyi bir servet getirir, ancak aynı zamanda gizli karmada  getirecek ve acı çektirecektir. Çoğunlukla köktendinci veya dine veya manevi by-pass'a sıkışmış insanların bu gizli blokaja sahip olduklarını düşünüyorum.

Çift yükselen burç iseniz (İkizler, Başak, Yay veya Balık) o zaman 7. ev ve hükümdarı bloktur ve bu ilişki veya iş ilişkisi problemleriyle kendini gösterir. Genellikle bir eş kişinin ruhsal gelişimini engeller ve bu blokaj nedeniyle ilişkileri sık sık değiştirme eğilimi vardır. İlişkilerde net görmesini engelleyen duygusal blokajlar vardır. 

Bu ev görme ile bağlantılıdır ve bu yüzden perspektifi değiştirmek veya diğer insanların bakış açılarını görmekte zorluk çekerler, empati problemleri vardır. 7. ev aynı zamanda bir maraka veya ölüme neden olan bir hastalık evi olduğundan, kişilerde tespit edilmesi zor olan gizli hastalıklara neden olabilir. 7. Evde bu sorunu olan insanlar genellikle ilişki bittiğinde eşlerini öldüren tipler olabilirler. 

Sorun seviyeleri vardır ve badhaka gezegeni malefiklere veya gulikaya, Satürn'ün gölgeli oğlu veya D-3 haritasındaki 8. evin efendisi olan 22. Drekkana'nın efendisi ile kavuşumda ise bu sorunlar akut olurlar. Bazı durumlarda, engelleme gezegeni 6., 8. veya 12. evlerde veya lordları ile kavşumda ise çok aşırı karma ve “lanetler” bulunur ve aşırı psikolojik anormallikler ve rahatsızlıklar yaratabilirler. 

Ancak buradaki püf nokta, bloke eden gezegenden veya badhakesh'ten sonraki 12 evde olan gezegenlerin size miras aldığınız ve üzerinde çalışmanız gereken geçmiş karmayı göstermesidir. Eğer Güneş engelleme gezegeninizden sonraki 12 evde ise, geçmiş yaşamlarda atalarınız gücü kötüye kullandı ve sizin bu yaşamda babanıza karşı büyük sorunlarınız var anlamına gelir. 

Burçlar, gezegenler, görünümler ve etkilerin kombinasyonu her zaman sayısız renk oluşturur. 

Bhadaka'nın ve gizli "lanetlerinizin" veya bloklarınızın çeşitli kombinasyonu, yükselen urcunuza, yerleşimlerinize ve görünümlere bağlı olarak çok bireyseldir. Bu lanetleri çözmek için tabiki de çareler var.  

Nedir çareler diyenler , çok yazdı çok . Merak edenler tıklasınlar . 


Ben çıkamadım bu işin içinden diyenler ise ben burdayım.

Şimdi gelelim örnek yapmaya … Haritadaki saklı lanet … ÇİNLagna oğlak , hareketli burç olduğundan 11. Ev olan Akrep Badhaka ev – yani zararlı ev 
Badhakesh yani badhaka sthana lordu ise Mars , 7. Evde , yengeçte ve alçalmış … 

Şu an itibari ile 5 Decere Oğlak burcunda olan Saturn, Badhakesh olan Mars’ın tam karşısında ve Ay’ın tam üzerinde. Transit Mars ise badhakesh’den sonraki 6. Evde … Sade sati 2. Faz … Tam da bataklığa saplandım zamanı …

Yani bu görünüm, oğlak burcuna Saturn’un girdiği 24 Ocak 2020 tarihinden sonrasında doğum haritasındaki  lanetin ortaya çıkacağını söylüyor, nitekim de öyle oldu, 23 Ocak 2020’de Wuhan resmi olarak karantina bölgesi ilan edildi. 

Peki lanet nereden gelecek ? Yengeç konularından : beslenme , yeme – içme , korunma. Mars konularından , kendini koruma , müdafe etme , savaşma 

Peki lanet nasıl kendini gösterecek ? Transit Mars , Badhakesd’den sonraki 6. Evde – sağlık konuları ve insanların gündelik düzenlerini değiştirmeleri

Ayrıca püf nokta ne idi ? Bloke eden gezegenden veya bhakesh'ten sonraki 12 evde olan gezegenlerin size miras aldığınız ve üzerinde çalışmanız gereken geçmiş karmayı göstermesidir. Badhakesh’den sonraki 12. Ev , lagnanın 6. Evi : Yani miras alınan kötü karma sağlık ve günlük yaşam ekilerinden gelecek. 

Yani … öyle bir lanet olacak ki etkileri insanların günlük yaşamını değiştirecek , sağlık problemi olacak ve kökeni yeme ve içme – beslenme kaynaklı olacak , kendini koruma ve savunma makanizmaları geliştirmek zorunda kalınacak … Yani şimdiki durum … 

Peki ya Türkiye … Benim güzel ülkemde durum nedir ?Ülkemiz lagna ikizler, dual burç olduğu için 7. Ev badhaka sthana. 7. Ev lordu Jupiter badhakesh ve rahat konumda . Bu nedenle haritamızda saklı büyük bir lanetimiz yok, korkmayalım … ancak Badhakesh jupiter olduğundan çok mutlu bir millet olamayacağız ...

Şimdilik benden bu kadar 
Takipte kalın 
Yıldızlara Fısıldayan Kadın 
Gülşen Kayıkcı


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: