10 March 2020

Öğrenci Makaleleri : Yükselen Yöneticisine Düşman Olan (Pathaka Sthana) Ev Hangisidir ?


Merhabalar ;

Ben susarım , öğrencilerim konuşur ... 
Sosyal medyada sormuştum , lagnesh yani yükselen lordunun zararlı konumları nelerdir , demiştim ... Ne yazık ki tek bir doğru cevap alamamıştım... İşte cevap ... Meltem Bayır kaleminden ... Tebrikler Meltem hanım ...

Yükselen Yöneticisine Düşman Olan (Pathaka Sthana) Ev Hangisidir ?

Yükselen Burç (lagna) bizim dünyaya giriş kapımızı belirtir. Hem Lagna hem de Lagna Lordu, kişiyi temsil ederek, gerçek kimliği yansıtmasının yanı sıra bu dünyanın, insan kişiliğine bir çeşit yansıması gibi de algılanabilir. Yükselen burçtan itibaren sayılan evler ise o kişiyle ilgili yaşam alanlarını ve  sahip olunan genel ruhu da işaret edecektir.

Yükselen yönetici kendra evlerde ( 1., 4., 7. ve 10. evlerde ise ) veya trikona evlerde ise ( 5., ve 9. evlerde kişi servet, mutluluk sahibi olur ve güçlerle kutsanmış olur.

Eğer bir kişinin haritasında Lagna ve Lagna Lordu güçlü ise kişi yaşama talihli bir kapıdan girerek hayatına başlangıç yapar. Eğer lagna güçlü ama lagna lordu zayıf olduğunda ise kişi talihli bir kapıdan girse bile karşısına çıkan, işine yarayacak birçok fırsatı kaçıracak durumda kalabilir. Birey, var olan, elinin altındaki şeyleri görmekte zorlanabilir ya da bunların hepsini kaybedebilme aşamasına gelebilir. Lagna zayıf, Lagna Lordu güçlü ise kişi, en olmadık durumlarla başa çıkabilecek pozisyonda bulunabilir. Lagna Lordu, hayat planında yapması gerekenleri başlatarak, kişinin hayat başarısını, bolluk ve bereketini de daha net, görülür hale getirebilir. Diğer bir şekilde Yükselen yöneticisi zayıf düşmüş, zararlı gezegenlerle birlikte ise kişi sağlık sorunları ile uğraşması, gelirin azalması da ortaya çıkabilir. Görüldüğü üzere Lagna ve Lagna Lordunun güçlü ya da zayıf olması durumunda, hayata giriş yaptığımız kapılarda  değişiklik gösterebiliyor.

Lagna Lordu yani yükselen yöneticisi haritanın kontrolörüdür. Yükselen yöneticisinin kendini iyi hissettiği ya da kötü hissettiği evlerde bulunması gücünün artmasına veya azalmasına neden olur. Ayrıca gezegenlere dost ve düşman olan burçları ve evleri de bilerek incelemek bizim öngörülerimizi netleştirmeye yaramaktadır. Dusthana evlerin yanı sıra, yükselenin niteliğine dayanan başka bir kötü burç veya ev seti  vardır. Bu burcun efendisi pathakathipathi olarak adlandırılır.

Dwiswabhava rasi veya dual rasi (İkizler-Ge, Başak-Vi, Yay-Sg, Balık-Pi)

Bu burçlar bazen istikrarlı ve bazen dinamik davranabilirler.Onlar Kurtarıcı Vishnu tarafından yönetilir. Dual-Çift burçların yükselenleri için 7. ev pathaka sthana'dır. 

Lagna İkizler'de; yönetici lordu Merkür Yay'da burcundadır. Merkür bu burç için tarafsızdır.  Ancak İkizler çift burç olduğundan, Yay pathaka sthana olur. Yani kişi eşiyle sorun yaşar. Merkür yükseleni yönettiğinden, kişinin eşiyle sorunlarıyla başa çıkabilmek için iletişim ve zekasını kullanır. Merkür Moola'nın 3. çeyreğine veya Purva Ashada / Puradam'ın 2. çeyreğine yerleşmiş ise, o dasa döneminde iyi bir performans sergiler.

Lagna Başak'ta; yönetici lordu Merkür Balık'ta burcundadır. Bu burç Merkür’ün zayıflama burcudur. Buna ek olarak bu yükselen için Pataka sthana. Merkür eğitim için karaka olduğundan eğitiminde ara verecektir. Kişinin eşi zeki , güzel / yakışıklı olur. Merkür Uttara Bhadrapada / Uththiratati'nin 2. çeyreğine yerleşmiş ise iyi performans gösterir.

Lagna Yay'da; yönetici lordu Jüpiter İkizlerdedir. Jüpiter burada düşman burcundadır. Bu yükselene pathaka sthanadır. Kişinin eğitimli ve güzel / yakışıklı eşi olur. Kişi dürüst ve sadık olur. Jüpiter Ardara / Thiruvathirai'nin 1. veya 4. çeyreğine yerleşmiş ise , Jüpiter dasa döneminde iyi bir performans sergiler.

Lagna Balık'ta; yönetici lordu Jüpiter Başak burcundadır. Burası düşman evdir. Yükselen çift burç olduğundan, 7.ev pathaka sthana ev olur. Kişi için evlilik hayatı için sorun yaratır. Ancak 7. Evde yer alan Jüpiter, iyi tabiatlı eş verir. Eğer Jüpiter, Uttara Phalguni / uththiram nakshatra'nın 4. çeyreğinde veya Hastha Nakshatra'nın 4. çeyreğinde yer alıyorsa, dasa döneminde iyi bir performans sergiler.

Sthira rasis veya sabit rasi (Boğa-Ta, Aslan-Le, Akrep-Sc, Kova-Aq) 

Doğaları istikrarlı ve sabit olmaktır. Onlar Yok Edici Shiva tarafından yönetilir.  Bu yükselenler için 9. Ev pathaka sthanadır. Bu evlerdeki gezegenler ve lordları, kişiye sorun getirir. Ancak 9. ev, herhangi bir haritadaki en hayırlı evdir. Sabit yükselenler için 9. lord kişinin ölümü dışında başka bir problem yaratmaz. 

Lagna Boğa; yönetici lordu Venüs Oğlak burcundadır. Burası venüs için dost canlısı bir evdir. 9'uncu ev Laxmisthanadır ve Venüs, Laxmi olarak tanrıyı temsil ettiğinden kişi, yaşamında çok şanslı olacak. Aynı zamanda bu ev onun pathaka shatana'sı. Bu yüzden, kişi kendi ana vatanında bazı problemler yaşayabilir. Ancak 9. ev hayırlı olduğu için kişi bu problemlerin üstesinden gelir. 

Lagna Aslan; yönetici lordu Güneş Koç burcundadır. Bu güneş için yüceltme burcudur. Kişi, çok cesur olacak ve komutan gibi hareket eder. Hükümetle ilgili şeyler ve politika konusunda çok şanslı olacak, ama Karako Bhava Nasthi kavramına göre, babayı temsil eden karaka, kişiye baba ile ilişkilerde sorun verir ve bu ev  pathaka sthanadır. 

Lagna Akrep'te; yönetici lordu Mars yengeç burcundadır. Bu Mars için zayıflama burcudur. Mars burada tüm güçünü kaybedebilir. Bu yükselen için Pathaka sthanadır. Yani, kişi, babasıyla veya kardeşleriyle iyi ilişkiler kuramayabilir. Mars, Pushya / Pusam Nakshatran'ın 4. çeyreğinde veya Ashlesha / Ayilyam Nakshatrns'ın 2. çeyreğinde yer alırsa, o zaman dasa döneminde iyi sonuçlar verir.

Lagna Kova'da; yönetici lordu Satürn Terazi burcundadır. Bu Satürn’ün yücelim burcudur. Bu konum, yükselen efendisi için çok hayırlı bir yer olarak kabul edilir. Ancak 9'uncu ev Kova için pathaka sthanadır. Bu yüzden Satürn dasa döneminde kişiye sorunlar çıkarabilir. Kişi,  uzun vadeli planlarını uygularken çok şanslı olabilir. 

Chara rasi veya hareketli rasi (Koç-Ar, Yengeç-Cn, Terazi-Li, Oğlak-Cp) 

Onlar, Yaratıcı Brahma tarafından yönetilirler. Doğası hareket ederek, dinamik olmaktır. Hareketli burçların yükselenleri için, 11. ev pathaka sthana'dır.

Lagna Koç'ta; 11. ev Kova burcu'dur. Koç hareketli bir burçtur, yönetici lordu Mars burada zayıflar. Onbirinci ev bu yükselen için pathaka sthana olur. Böylece,  Mars bu evde ılımlı sonuçlar verir. Mars, kardeşler için karaka olduğundan, kişinin kardeşleri, kişiden yararlanır. Mars, Dhanishta / Avittam'ın 4. çeyreğine veya Shatabhishaa / Sathayam'ın 2. çeyreğine veya Purva Bhadrapada / Purattathi'nin 1. çeyreğine yerleşmiş ise daha sonra iyi performans gösterir.

Lagna Yengeç'te; 11.ev Boğa burcu'dur. Yönetici lordu Ay burada çok iyi sonuçlar verir. Kişi anne, anne ilişkileri, büyük kız kardeşler, dış ticaret gibi konulardan kazanç elde eder. On birinci evde ikinci eşi de temsil eder. Eğer kişi iki evlilik yapar ise  ikinci eşinden para kazanabilir. Yengeç hareketli bir burç olduğundan, onbirinci ev pathaka sthana'dır; kişi için bazı sorunlar yaşayabilir. Ay Rohini nakshatra'nın 2. çeyreğine yerleşmiş ise sonuçlar ikiye katlanır.

Lagna Terazi'de; 11. ev Aslan  burcu'dur. Yükselen Lordu Venüs'ün düşman evidir. Terazi hareketli bir burç olduğundan, onbirinci ev pathaka sthanası olur. Kişi eşinin gelirlerinden, sanat, sinema alanı, kadın, hükümet projeleri vb. gibi olanaklardan yararlanır.

Lagna Oğlak'ta; 11. ev  Akrep burcu'dur. Yönetici lordu Satürn'ün düşman evidir. Oğlak hareketli bir burç olduğundan, bu yükselen için pathaka sthanadır. Bu durum, kişinin hayatında bazı engeller yaratır. Kişi uzun vadeli projelerden, politikalardan, mezarlıktan, işletmelerdeki bölümlerde çalışarak kazanç elde edebilir. Satürn, Anuradha / Anusham nakshatra'nın 3. çeyreğinde veya Jyeshta / Kettai nakshatra'nın 3. veya 4. çeyreğinde yer alırsa, o zaman çok iyi sonuç verir.


Meltem BAYIR (10.3.2020)


Hadi Paylaş

Kimin Kaleminden:

UYARI:Gulsen Kayikci içeriğinin ticari amaçlarla yetkisiz kullanımı veya çoğaltılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz paylaşım ve çoğaltım işlemleri telif hakkı ihlali nedeni ile yasal işleme tabi tutulacaktır . Ancak, sosyal medya veya başka paylaşım platformlarında kaynak bağlantısı ile paylaşılabilir.

0 facebook-blogger: